Na velikosti záleží | Drobeček Filofax Original Pocket


Kroužkové diáře s sebou přináší netušené možnosti. V takových deskách můžete mít krom kalendária prakticky cokoliv. Seznam dárků. Malý čtenářský deník. Kontakty na doktory. TO DO list. Plánovač dovolené. Inspiraci na obědy. Jenže obvykle je to jedno velké ALE. Nejsou zrovna skladné, a tak se běžně na cestách docela pronesou.

Ale tento je jiný. Je to fakt prcek. Padne do ruky a jeho drobné stránky vás rozněžní stejně jako čerstvě narozené miminko. Řeč je o ikonickém diáři The Original ve velikosti Pocket (kapesní), který letos představila značka Filofax. A já tuto novinku pro vás celý měsíc testovala, abych se mu pořádně podívala na zoubek.


Lesklé desky diáře The Original Pocket 

No jo, růžová! A zvlášť když je to tahle jemná. To pak není o čem, to se staneme rychle kamarádky. A taky že ano. Diář The Original ve světle růžové si něžné duše rychle zamilují. Jen pozor na to, konkrétně tyto kožené desky jsou lesklé.


Lesklé desky nejsou pro každého, a proto to raději uvádím. Kdyby to byla jakákoliv jiná barva, asi se trochu ošívám. Lesklé věci totiž v oblibě nemám. Nicméně tento diář je čestnou výjimkou a tolik mi nevadí. Kůže je bytelná a už mám ověřeno, že je to echt držák. Při dobré péči vydrží léta!

Diář je příjemný na dotyk, krásně hladký. Bude se dobře otírat od drobných nečistot. Zároveň ale bude náchylný a je na místě ho opatrovat. Doporučuji si na něj ušít nebo koupit třeba nějaký pěkný plátěný či bavlněný pytlíček. Taková maličkost, ale v batohu se svazkem klíčů za ni budete rádi.


Další barvy k mání

Diář The Original ve formátu Pocket je k sehnání také v pastelových barvách Cappucinno a Mint. Obě barvy jsou ve variantě lesku. Zaujmout může i v sytých barvách tyrkysové, malinové a černé. Tyto desky jsou pak příjemně matné. Obzvlášť ta malinová mi připadá fantastická!

Pojďme si zalistovat!

Když jsem diář prvně otevřela, první, co mě napadlo, že tam se přece nic nemůže vejít. Listy mají totiž rozměr 8,1 x 12 cm, což se může zdát jako nic. Teď už vím, že mé obavy nebyly na místě! :) Vejde se tam toho v rámci možností dost. Jen je třeba se s tímhle drobkem sžít. Třeba psát drobnějším písmem, ale to se vybízí samo.


Samolepky do diáře vybírejte spíše v minimalistickém provedení. Pak se ani zdobení nemusíte nutně vzdávat. Je pravdou, že klasická velikost samolepek v kalendáři zabírala zbytečně moc místa, což ale záhy zjistíte. A pak hodně pomohou lepicí post-it štítky. Ty se hodí na věci, které nutně nemusíte mít v kalendáři napořád.

Pohodlí při psaní – nepletou se kroužky pod ruku?

Ne každý je s kroužky kamarád. Mně jako levákovi se dobře píše na levou stranu, list na pravé straně si obvykle musím vytáhnout z kroužků. Myslela jsem, že mě to bude obtěžovat daleko víc. Samozřejmě oproti klasickému lepenému diáři je to pár sekund navíc, ale nevadí mi to. Pozitiva zkrátka převládají.

Vzhled kalendáře je na vás


A když jsme u toho kalendáře, u těchto kapesních diářů The Original značka Filofax zkouší nový  koncept – prodávat diář bez kalendária. Máte tak možnost vybrat si takové rozvržení kalendáře, které vám vyhovuje. K mání je několik variant týdenního rozložení (cena začíná na 105 Kč) a zároveň i jedna denní (vyjde na 279 Kč). Kalendáře na rok 2020 jsou z prémiového papíru, který má být oproti letům předchozím výrazně kvalitnější. Předpokládám, že vydrží nápor zvýrazňovačů a snad i plnicí pero.

Nebojte se však, že by vám za poměrně vysokou cenu (stojí necelé 2 000 Kč) přišly jen „holé desky“. I tak je tento kožený diář plný listů, které se vám při organizaci vašeho života budou hodit. Barevné linkované papíry, bílé papíry (tečkované, linkované, čtverečkované či čisté), TO DO list, pravítko, adresát i krémové rozřazovače.Zároveň je fajn i poznámkový bloček na zadní straně desek a průhledná obálka (třeba právě na oblíbené samolepky). Pro mě jako běžného uživatele diáře je toto náplň, která mi vydrží dlouhou dobu. Nicméně vždy záleží na tom, k jakému účelu budete listy využívat. Pokud jako osobní deník či na poznámky ze schůzek, může se vám příděl vyčerpat rychle.


Vzít kapesní diář, nebo sáhnout po větší variantě?

A třeba je právě tato část recenze pro vás ta podstatná. Vzít tohoto drobečka, nebo raději sáhnout po o fous větší velikosti Personal (osobní)? Protože mám zkušenosti s oběma rozměry diářů z kolekce The Original, pokusím se vám s tímto problémem trochu pomoci.

Srovnání rozměrů

Pro představu šedý diář níže je ve formátu Personal a růžový ve formátu Pocket.


Velikost desek:
 • Pocket (kapesní) – 11,5 x 14,5 cm
 • Personal (osobní) – 13,5 x 18,8 cm (širší o 2 cm a vyšší o 4,3 cm)

Velikost listů uvnitř:
 • Pocket (kapesní) – 8,1 x 12 cm
 • Personal (osobní) – 9,5 x 17,1 cm (širší o 1,4 cm a vyšší o 5,1 cm)

Průměr kroužků: (ovlivňuje, kolik listů se do diáře vejde)
 • Pocket (kapesní) - 19 mm
 • Personal (osobní) - 23 mm
  Každý z diářů má své silné stránky. Velikosti Personal (osobní) vnímám o trochu více plnohodnotněji. Lépe se mi do něj píše, logicky se do něj vejde i více textu a nabízí větší možnost zdobení. V průhledné obálce mohu mít navíc i oblíbené propisky.


  Pokud jste zaneprázdněni a bez diáře ani ránu, sáhněte po velikosti Personal či zvažte klidně i formát A5. Pokud nepotřebujete mít zapsanou každou drobnost a máte ho spíše na úkoly, termíny a drobné poznámky, vůbec se formátu Pocket (kapesní) nebojte!

  On totiž i kapesní kroužkový diář má své neochvějné nadšence. Je fantastický na nošení s sebou. To jsem zjistila velmi záhy. Zatímco o kousek větší diář ve formátu Personal (osobní) často nechávám doma, tento kapesní kousek jsem neměla nejmenší problém nosit kamkoliv.


  Když jsem pak narazila na ženy, které svůj kapesní diář zbožňují, shodly se, že dobré řešení je mít v nich kalendárium, důležité kontakty a místo na poznámky. Ostatní listy (osobní plány, poznámky z porad, domácnost, …) pak směrují do větších desek, které mívají stabilně doma či v práci. Mě to přijde jako výborný nápad, kterým se v budoucnu ráda inspiruju! A třeba i pro vás bude tohle řešení, které už dlouho hledáte.

  Jak jsem spokojená s větším formátem Personal?

  Zaujal vás ten větší šedý diář? Psala jsem o něm už několikrát na blog.
  Přečtěte si velkou recenzi
  a koukněte, jak vypadá po roce používání.
  Zajímá vás o diáři ještě něco, co jsem nezmínila? Zeptejte se v komentáři. ♡

  Článek vznikl ve spolupráci s e-shopem Filofax.cz.

  2 komentáře

  1. Diáriky sú nádherné! Celkovo milujem pastelové farby a diáre! :D Keď som prvýkrát uvidela fotku najprv som si pomyslela: ,,Och aké krásne peňaženky!" :D

   Prajem ti pekný deň. ♥
   Blog of Sunflower ♥

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Fiha! Takové peněženky bych si taky nechala libit! 😀😊

    Vymazat