PŘEČTENO | Kreativní lelkování


Dostala se mi do ruky další zajímavá kniha! Plná nápadů, rad a tipů, jak plánovat, škrtat a čmárat s radostí. A jak prokrastinovat s dobrým svědomím. Je to téměř „must have“ pro všechny milovníky diářů, TO DO listů, plánování a samolepek. Řeč je o knize Kreativní lelkování, kterou napsala Vendula Zajícová.

O Vendy jste možná už slyšely. Stojí za značkou českých diářů Momenteeczech. Bývalá HR manažerka se jednoho dne rozhodla, že když nemůže najít svůj ideální diář, tak si ho vytvoří. Psal se rok 2016 a za tu dobu už uplynulo spoustu dní a značka si vydobyla své čestné místo na trhu. S tímto předpokladem jsem se do knihy začetla – autorka je člověk na svém místě a o plánování diářů bude nejspíše vědět daleko víc než já.

Krása pohledět

Samotná kniha je nádherná. Přesně ten „instagramový kousek“, který ve vašem feedu bude vypadat skvěle. Vizuálně krásné zpracování doplňuje příjemný font a řádkování, i díky tomu se kniha příjemně čte. Text má spád, nikde se nic nevleče a informací je tak akorát, aby bylo téma dostatečně a celistvě vysvětleno. Oceňuji přehlednost jednotlivých kapitol i shrnutí nejdůležitějších bodů. Mnohé potěší i místo na vlastní poznámky.


Fotografie hrají v knize velmi stěžejní roli. Krásně doplňují text a díky nim vám budou veškeré informace daleko srozumitelnější. Někdy je lepší zkrátka věc vidět, než o ní jen číst a představovat si ji. Líbí se mi i ilustrace a „malůvky“, které mají v knize u některých částí své nezastupitelné místo. Třeba v podobě motivu do Bullet Journalu nebo při objasnění, jak používat myšlenkové mapy. Výrazně to ulehčuje pochopení textu.

Plánuj, škrtej a čmárej s radostí

A teď pojďme společně nahlédnout trochu více mezi řádky. Samotná kniha Kreativní lelkování je rozdělena do čtyř kapitol - Efektivní prokrastinace, Plánuj, Škrtej a Čmárej. Níže vám je trochu přiblížím.
 

V kapitole Efektivní prokrastinace Vendy překvapivě jde opačným směrem než všichni ostatní, kteří o chorobném odkládání povinností píšou. Naopak se snaží zpochybnit, že by prokrastinace byla špatná. Tvrdí, že to není promrhaný čas, ale chvíle, kdy vznikají ty nejlepší nápady. Když totiž prokrastinujeme, věnujeme se tomu, co nás baví a co nám jde. V této kapitole se autorka snaží poskytnout rady, jak ji přetavit v něco dobrého a jak ji zefektivnit – zkrátka, jak správně lelkovat, aby to přineslo ovoce.


Další část, Plánuj, pojímá veškeré informace o diářích, které vás napadnou. Tím, že Vendy má vlastní značku diářů, má tento trh dobře zmapovaný. Zmiňuje se o tom, jak plánovat úkoly, jak si organizovat diář a co v tom jejím nesmí chybět. Zároveň prozrazuje, který systém plánování se jí nejvíce osvědčil a uvádí čtenáře do tajů Bullet Journalu (BuJo). Ten vysvětluje velmi pěkně i pro nás, laiky, kteří s ním nemají žádné zkušenosti.

Chválím i konkrétní ilustrace, pro BuJo začátečníky to bude neocenitelné! Tuto kapitolu uzavírá část o zdobení diáře, kde se autorka skutečně vyřádila. Z fotografií je vidět, že se v tomhle autorka našla.


Následující část Škrtej je zaměřena zejména na TO DO listy a práci s nimi. Rozebírá, proč fungují a jak si je efektivně vést. Líbí se mi i konkrétní a hlavně osvědčené triky, jak mít více času a jak vytěžit ze dne maximum. Zároveň jistě mnozí ocení i rady, jak si udržet v úkolech trochu řád a jak je plnit rychle, systematicky a účelně.

Poslední kapitola Čmárej je ze všech nejkreativnější a mě osobně přinesla nejvíce nových poznatků. Pojednává o myšlenkových mapách, skečnoutingu a krasopísmu. Vendy tyto oblasti dopodrobna rozebírá a zvolený styl komunikace zní, jakoby vám to vyprávěla u kafe. Jednoduché, lidské a jasné. Ke všemu jsou navíc i ilustrace, které dokonale doplňují samotný text. V této kapitole dokonce nechybí ani krasopísanka na několik stran.


Pro milovníky plánování jako dělaná ♡

Knihu Kreativní lelkování vlastně bez potíží přečtete za jedno odpoledne. A to nejen díky velkému množství ilustračních fotografií, citací i velkorysého řádkování. Kniha se zkrátka čte sama a je vám s ní dobře.


Představuje nenucené a příjemné shrnutí o plánování, samotných diářích a možnostech, které nabízí. Autorka skutečně dokázala uchopit toto téma velmi celistvě a formou, která vás téměř jistě nadchne pro věc. Nejspíše budete mít po přečtení chuť vrhnout se na všechno, o čem píše. A to je podle mě naprosto skvělé a jedna z nejlepších věcí, které si může každý autor přát!

5 komentářů

 1. Silvi, děkuju za tip. O knížce jsem vůbec neslyšela ještě :-). Vypadá to moc dobře.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc dekuju za konentář!
   Kniha je fakt fajn, rozhodně skvělé shrnutí pro nás planujicu holky :)

   Vymazat
 2. Kniha vyzerá krásne. ♥ Mne popravde nikdy nevydržal skoro nijaký to do list lebo všetko vždy dopadlo inak ako by som si priala alebo očakávala. :D Ale ďakujem za typ. Mám veľmi rada všetko krásne farebné a pastelové. ;)

  Blog of Sunflower ♥

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. TO DO listy, to je téma samo o sobě! Ale když se mi ho podaří proškrtat celý, radost je veliká! 😊

   Vymazat
 3. Knížka vypadá super. Asi si ji pořídím k Velikonocům, aby mě nepokakal beránek. ;-))) Díky za tip! Zdraví Jane

  OdpovědětVymazat