A pak jsem si řekla PROČ NE?


Jednoho dne se probudíš
a zjistíš, že už ti nezůstal
žádný čas na to, abys
dělal věci, které jsi
vždycky chtěl dělat.


Přišlo to ve správnou chvíli. Jako znamení. Když o něčem přemýšlíte, vesmír vám odpoví. A ta odpověď byla v tomto úryvku knihy Záhir od Paula Coelha. Vědomí, že život je konečný a takhle, jak žiju, by to mohlo být navždy.

V tu chvíli jsem si vzpomněla na ty přirozené lokny, které jsem se vždycky chtěla naučit. Na dokonale padnoucí džíny, které v šatníku pořád nemám. Na ty krásné krajkové podprsenky bez kostic, okolo nichž jen procházím. Štíhlá lýtka a pevný zadek. Dočtené knihy v knihovničce. Bílé závěsy, světlou kuchyni a muže, který je šťastný, že se vrací domů, protože jsem tam já a tečka. Na to všechno a vlastně ještě víc, na co jsem někde ve skrytu čekala.

V noci, když se mi připletla tato slova do cesty, mi to došlo. A proč vlastně ne? Proč si tu kulmu na vlasy neobjednám? A tu krásnou krajkovou podprsenku alespoň nevyzkouším? Proč místo bezcílného bloumání po sociálních sítích nevěnuju večer knize, kterou pořád odkládám? Proč se místo práce v noci občas nenechám ukonejšit ke spánku v náruči mého muže? Dosaďte si i vy svá přání a touhy. A něco zjistíte.


Zjistíte, že to vlastně není tak těžké. Často je to jen o tom odhodlat se. Začít. Udělat malý krok. Nepřemýšlet nad tím. Nebát se. Vyskočit z kruhu, který umíme uběhnout i se zavřenými oči a nevybočíme ani o milimetr.

Ani nevím, co touto úvahou chci říct. A kam mé kroky povedou zítra, za týden či měsíc. Jedním jsem si ale téměř jistá. Takhle, jak žiju, nechci žít navždy. A taky vím, že za touto větou je skryto daleko víc, než si teď vůbec dokážu představit. A cíl je daleko za mou zónou pohodlí. Protože ono to není o tom, koupit si nové kalhoty nebo spodní prádlo. Ale o tom, přijmout fakt, že život máme ve vlastních rukou.


Vidím, že je ve mně ještě mnoho temných míst, 
ale ta se ponenáhlu, díky vytrvalosti a odvaze, prosvětlí.

Paulo Coelho


Zdroj fotografií: Pixabay.com

12 komentářů

 1. Silvi...to je krásný článek. Nemám k němu jiná slova, úplně mě to nakoplo :)

  OdpovědětVymazat
 2. Přesně tak, proč ne?
  Asi si tu knížku budu muset přečíst. Každopádně skvěle napsaný!


  Dokonalý tabu

  OdpovědětVymazat
 3. Děkuji za inspirativní článek :-)

  OdpovědětVymazat
 4. Stratila som všetky svoje slová! Tento článok je prekrásny! <3
  WOLF CHILD

  OdpovědětVymazat
 5. Krásný článek! Díky za něj. Nějak mi to zrovna padlo do chvíle, kdy jsem tohle přesně potřebovala slyšet :-)

  OdpovědětVymazat