PŘEČTENO | Kreativní písmo - jak na to


Krasopísmo – to je velký trend. V poslední době nastal boom kurzů krasopisu a lidé se mohou zbláznit z krásných fotografií na Instagramu, ve kterých hraje prim kaligrafický um. Upřímně – patřím mezi ně, ale už pěknou řádku let. Je to pastva pro oči! A když jsem si mohla toto umění trochu osahat na kurzu Fixy a štětce, který pořádala Renáta Gebauerová ze studia Renchinchay, naprosto si mě získalo. Vzdávám hold všem, kteří ho ovládají a třeba jednou… budu patřit mezi ně :)


Právě v pravou chvíli, snad jen pár dní před kurzem, jsem narazila na knihu Kreativní písmo – Jak na to. Jakou radost jsem měla, když mi ji nakladatelství Slovart poslalo k recenzi. A jaká je? Plná konkrétních návodů na první tahy, volných stránek k procvičování a důvtipných tipů, jak kouzlit písmem a vytvořit hotová umělecká díla. Třeba krásný hrnek na ranní kávu, tabuli s večerním menu či originální prostírání.

Co mě zaujalo nejvíce (a vás by mohlo taky)

Nejvíce přinosné jsou pro mě coby začátečníka první dvě kapitoly (z celkových čtyř) – Moderní kaligrafie a Ilustrované písmo. Líbí se mi, že se autorky věnovaly i teoretické části doplněné o názorné ilustrace. Obzvlášť v první kapitole jsou tahy jasně znázorněny a myslím, že princip kaligrafie – při tazích směrem dolů uplatňujeme tlak, při tazích nahoru jen zlehka kloužeme po papíru – je vysvětlený perfektně.


Druhá kapitola – Ilustrované písmo –  je už o trochu složitějších technikách. Vypíchnout musím dobře popsaný převod ručního písma do digitální podoby, techniky psaní do bloku, iluminaci i tečkovací techniku (tímto zdravím Terezku, která je v tom mistr!).

Další dvě kapitoly – Psaní křídou a Písmo a ruční práce – jsou pro mě zatím spíše inspirací do budoucna. Ruku na srdce – začátečník je štěstím bez sebe, že zvládne napsat fixou své jméno, natož aby vytvářel umělecká díla křídou na tabuli. Právě kapitolu Psaní křídou vnímám spíše jako doplňkovou kapitolou "pro zajímavost", co všechno je možné s velkou pílí dokázat. Daleko bližší je mi ale poslední kapitola Písmo a ruční práce, která obsahuje praktické ukázky, co vznikne spojením krasopisu a rukodělné činnosti. Nejvíce mě zaujaly dárkové štítky s věnováním a ubrousky s monogramem. Už mám jasno, jak budou vypadat vánoční dárky! :)


5× ANO pro tuto knihu (shrnutí pro ty, co nechtějí číst):

 • Obálky knihy – na první pohled hravá a trefná
 • Kvalitní papír – černý fix ustojí vaše pokusy
 • Krásné ilustrace – dodávají publikaci lehkost
 • Tuny nápadů – studnice inspirace, která nikdy nevyschne
 • Návody krok-za-krokem – využijí začátečníci i pokročilí


Máte si ji pořídit?

Pokud vás vlna krasopisu nenechala chladné, myslím, že rozhodně! Na českém trhu zkrátka taková interaktivní kniha chyběla, takže jsem ráda, že nakladatelství Slovart přišlo s překladem v ten správný čas. Nejsem si ale úplně jistá, jestli se pouze s ní naučíte umění krasopísma. Zejména pak základy, které jsou klíčoví. Přestože autorky na procvičování základních tahů a písmen myslely, nebýt účasti na kurzu, jsem asi trochu ztracená.

Proto pokud vás krasopis zaujal, zkuste se poohlédnout i po nějakém kurzu – většinou trvá 3–4 hodiny a vyjde vás přibližně na 1 300 Kč.  V ceně bývají i pracovní listy, základní sada psacích potřeb a hlavně neocenitelné rady do začátku a konkrétní tipy, co pořídit v českých obchodech, o kterých se v knize amerických autorek pochopitelně nedočtete. Po absolvování kurzu dokážete totiž potenciál této publikace využít daleko více!


Kdo nabízí kurzy kaligrafie


Ještě jednou děkuji nakladatelství Slovart za možnost recenze!

16 komentářů

 1. Páni, to vypadá nádherně, ani jsem nevěděla, že taková knížka existuje. :)

  blog Days of Daysy

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je nádherná, to máš pravdu. :)

   Ať se daří, Daysy ♥
   Silvi

   Vymazat
 2. Ja som o tom ešte nepočula, ale táto kniha vyzerá super. Vedieť pekne písať, priam maľovať je fakt umenie.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Janka, to máš pravdu. Je to umění, fakt že jo!

   Měj se krásně! ♥
   Silvi

   Vymazat
 3. Čakala som na túto tvoju recenziu :) a páči sa mi... Už dlho chcem niečo urobiť so svojim písmom, našla som aj pár videí na youtube, ale nejak mi nič nedali :/ no možno dám šancu tejto knihe.

  www.flungoutofspace.com

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je milé, Danielko! Pokud budeš chtít, pošlu ti klidně více fotek pro představu!

   Osobně se mi líbí a řekla bych, že tě minimálně inspiruje to zkusit. Navíc ty jsi úžasně kreativní a šikovná osůbka, takže čekám, že v tom bude hned válet jako divá. :)

   Přiznám se ale, že o chlup víc doporučím nějaký kurz. Za ty čtyři hodinky mi dal opravdu mnoho a dokázala jsem se trochu ponořit do toho, o čem vlastně ta kaligrafie je. Navíc to bývá zábava, člověk se dostane do stavu flow - najednou vypne a soustředí se jen na to, aby smyčka byla správně napsaná. Má to něco do sebe :)

   Měj se krásně!
   Silvi

   Vymazat
 4. To je super! Mně se vždycky líbilo, když uměl někdo tajhle hezky psát. O kurzu jsem slyšela ve vlogu holek z ACOS, moc hezký. Ta teorie je tam podle mě taky super, ono to tak jednoduchý pro začátečníka (pro mě) nebude :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzanko,
   je to tak - vypadá to jednoduše, ale je to umění. Opravdu klobouk dolů před těmi, co to zvládají!

   Měj se krásně! ♥
   Silvi

   Vymazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Lenny, jo - okrasné fonty na počítači. Ty taky používám, ale umět to psát rukou, to by bylo něco, viď? :)

   Měj se krásně!
   Silvi

   Vymazat
 6. Já si zase myslím, že psát se dá naučit i bez kurzů. Potrvá to déle, bude to chtít více hledat a snažit se a asi hlavně víc trénovat, ale jde to. :)
  Každopádně knihu si asi koupím. Je to skvělý tip! :))

  Gabux

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Gabčo, jak píšeš - určitě to jde, ale bude to stát podle mě mnohonásobně víc úsilí. Pinterest je plný návodů, YouTube stejně tak :)

   Jsem ráda, že Tě můj tip zaujal. Doufám, že se Ti kniha bude taky líbit, pokud se pro ni rozhodneš! :)

   Ať Ti to píše! ♥
   Silvi

   Vymazat
 7. Já chtěla na kurz Krasopísma, ale je to vždycky hned pryč a v Brně jen jednou za čas a to mi většinou nesedí termín. Ta knížka zní jako dobrá alternativa :)

  OdpovědětVymazat
 8. Přiznám se, že mě to dost láká! :) Teď jsi mě navnadila s tím kurzem! Lucienne ReadLoveEat

  OdpovědětVymazat
 9. Boží knížka! Před půl rokem jsem si pořídila základní výbavu a očkem pokukuju po kurzu nebo právě nějaké takovéto knížce, abych mohla procvičovat. Díky za tip!

  Zápisky z cest a života v Anglii ⇨ Diary of M

  OdpovědětVymazat
 10. Tyyy joo vypada to skvele, asi se po ni poohlidnu;).
  Mej se krasne!
  Papa ByGabra

  OdpovědětVymazat