České diáře | Black Brick


V prvním z několika dílů o českých diářích vám představím značku Black Brick, za kterou stojí Barbora Lípová. Černé elegantní desky mi na první pohled připomněly mou oblíbenou značku Moleskine. K té jsem vždy sahala pro jejich čistotu a eleganci. Budu mít konečně českou náhradu?

Vlastně ten příběh bývá téměř vždy stejný. Hledáme na trhu něco, co by nám vyhovovalo, jenže nenacházíme. Stejné to bylo i u Barbory Lípové. Při honbě za ideálním diářem, který by ji vyhovoval ve všech směrech, vyzkoušela nespočet papírových variant, dala šanci i různým elektronickým nástrojům, ale nakonec to dopadlo tak, že si musela vytvořit svůj systém plánování. A teď se o něj dělí pod značkou Black Brick, jejíž diáře světlo světa spatřily už minulý rok. A letos se  k černé elegantní variantě přidala i červená.

V jednoduchosti je krása.

Co mě na diáři Black Brick zaujalo nejvíce?

1. Nejde jen o ledajaký diář

Líbí se mi, že takhle "černá cihlička" (z angličtiny Black Brick) sahá trochu dál a kromě běžného kalendária nabízí i místo na týdenní cíle, sledování návyků, koučovací otázky a další vychytávky, které v diářích za padesátikačku zkrátka nenajdete.

Do diáře Black Brick si můžete zapisovat i své cíle.

2. Dost místa na nákupní seznam, kresbičky i básně

Diář je letos k dostání i v červené barvě!
Barbora myslela i na dostatek prostoru na poznámky. Milovníci dlouhých zápisků mi dají zapravdu, že v běžných diářích je kolikrát nutné nechat si zajít chuť na pořádné seznamy. Taky by to snad mělo být bez problémů. Ke každému týdnu máte jako přídavek volnou stranu na poznámky a pokud by vás snad chytla spisovatelská slina, na konci diáře najdete ještě pěkný balíček volných listů k dobru.

3. Elegantní a čistý vzhled

Nevím jak vy, ale do hezkých sešitů se mi ve škole psalo vždycky lépe. A stejné je to i s diáři. Zkrátka šaty dělají člověka i diář. Tento vypadá na první pohled moc hezky, na omak je prý velmi příjemný (nemohu posoudit) a pyšní se kvalitní italskou koženkou v černé či červené barvě. Líbí se mi, že je unisexový, takže potěší i vašeho partnera, kamaráda nebo třeba kolegu.4. Česká výroba

V posledních dvou letech si všímám českých tvůrců daleko více. A nestačím se divit. Tolik šikovných lidí je mezi námi, že je škoda sahat po zahraničních značkách. Překvapuje mě preciznost zpracování a ryzí poctivost při tvorbě. Věřím, že i na tomto diáři to bude znát.

Co na sebe prozradila zakladatelka značky Black Brick?

Všichni jsme zvědaví a rádi nakukujeme pod pokličku šéfkuchařovi. Co vaří a jaký příběh se k jeho receptu váže? A proč bychom si ho měli objednat namísto jiných pokrmů? Třeba vás rozhovor s Barborou Lípovou přesvědčí, že Black Brick je zrovna ta pravá ingredience do vašeho života!

Barbora při práci. Autor fotografie: Josef Fedák

Barboro, pověz nám na začátek něco o sobě.

Mám za sebou řadu pracovních zkušeností, aktuálně mě nejvíce těší práce na mých diářích. V ní uplatňuji svojí zálibu pro čistý design i vlastní zkušenosti s osobním rozvojem a licenci akreditovaného kouče. Velmi mě baví také práce spojená s výrobními technologiemi a posouvání možností, jak  výrobních tak lidských.

Vystudovala jsem bakaláře ve třech společenskovědních oborech, v současné se kromě podnikání věnuji studiu ekonomie. Ve volném čase se věnuji pomoci lidem s dyslexií na svém webu mojedyslexie.cz nebo literatuře. Jako rodák z Mikulova s láskou odpočívám u vína (a věcí s ním spojených.)

Proč ses rozhodla vytvořit vlastní diář?

Rozhodnutí vytvořit vlastní diář přišlo velmi přirozeně. Vždy jsem se zajímala o to, jak se posouvat dál a zvládat hodně věcí, a s tím nutně souvisí potřeba udržet se motivovaný a umět si organizovat čas (moje osobní úspěchy můžete sledovat na webu Mít vše hotovo.)  To vedlo k tomu, že jsem si vytvořila vlastní listy, které mi pomáhaly udržovat si své návyky a jít za cíli.

Později jsem hledala diář, který by tyto věci již obsahoval, ale zjistila jsem, že jak obsahem, tak především zpracováním mi žádný nepřijde dost dobrý. Protože jsem měla vždycky blízko i ke grafice a designu, rozhodla jsem se vytvořit diář vlastní. Takový, který má nejen nadstandardní obsah, ale můžete si jej bez obav vzít třeba i na pracovní schůzku a bude hned jasné, že máte vytříbený vkus (a hlavně vás bude těšit si do něj psát)

Diář pro ty, kteří mají vytříbený vkus


V čem se odlišuje oproti ostatním diářům?

Diář Black Brick se liší od ostatních diářů v hodně aspektech.  Tím hlavním je to, co jsem již zmínila, že si klade vysoké nároky jak na obsah, tak na čistý design. Samotný obsah je pak odlišný především v tom, že ke každému týdnu je navíc volná čtverečková stránka a stránka pro týdenní cíle, návyky a další. Volná stránka ke každému týdnu se opravdu osvědčila, takže diář funguje skvěle jako pohotový blok. Stránka týdenních cílů je unikátní v tom, že obsahuje ke každému cíli i akční kroky, které jsou často pro naplnění cíle rozhodující.

Pak je to řada dalších věcí, například to, že celá výroba je v Čechách. Jedinou zahraniční součástí jsou kvalitní italské koženky, které se běžně kvůli své ceně u diářů nepoužívají, ale já jsem je vybrala proto, že nepůsobí umělým dojmem, jsou velmi příjemné na dotek a zároveň jsou šetrné ke zvířatům.  Další odlišností je i unikátní formát, který jsem dlouho testovala tak, aby diář nebyl moc velký a těžký, ale zároveň se do něj pohodlně a přehledně psalo. Pozornost jsem věnovala i samotným papírům, aby se nepropisovaly a dobře se na ně psalo. Takových detailů je ještě spousta, ale nechci vás jimi zahltit, všechny další informace můžete najít na našem webu.

Prozraď nám své osvědčení tipy a triky při plánování času. Co na tebe funguje? :)

Těch věcí je celá řada, ale zmínila bych asi tři nejzásadnější:

Za prvé mi nejvíce pomáhá mít jasno ve svém cíli a tím se nechat popohánět (vytáhnout z postele, ...).  Aby nás cíl dobře vedl, musí mít určité vlastnosti jako například to, že je opravdu náš a ne našeho okolí, že v něm máme vytyčené nějaké konkrétní kroky a podobně.

Pro tyto účely jsem si vytvořila sérii (koučovacích) otázek, které mi vždy pomohou právě takto pracovat se svojí motivací. Potom, co jsem tyto otázky sdílela se svými přáteli a pomohly i jim, jsem se rozhodla je sdílet s ostatními v naší novince Black Brick zápisník tak, aby tvořil s diářem dokonalý komplet pro vlastní rozvoj.

Druhou věcí, která je zásadní, je prioritizace. Věnovat se jako první tomu nejpodstatnějšímu, tomu co nás nejvíce posune dál.  Jak říká můj oblíbený citát: „Nestačí být jen zaneprázdněný, to jsou i mravenci. Otázka zní, čím jsem zaneprázděni?“ Henry David Thoreau.

Zní to snadno, ale opak je pravdou, v každodenním návalu povinností mám stále tendenci se věnovat věcem, které možná na první pohled hoří, ale ve skutečnosti nás nikam neposouvají a co hůř, nejsou ani součásti našich plánů, ale hrají hlavně roli v plánech cizích. A právě proto, že je to tak důležité a zároveň tak náročné, zařadila jsem do diáře denní a týdenní cíle, abychom měli své vlastní priority stále na očích.

A zatřetí dělám všechno pro, abych mohla dělat věci, které mě baví a to pak jde všechno snáz.  Většinou to na začátku vyžaduje i dost nepříjemné práce než se člověk může věnovat tomu, co ho baví. Je velká škoda, že právě proto to většina vzdá a celý život lidé dělají věci, které je nenaplňují. Určitě to nevzdávejte :)

Ideální pro minimalisty

* * *

Zaujal vás diář Black Brick?

Až do 12. prosince si ho můžete pořídit na oficiálních stránkách v předprodeji za zvýhodněno cenou 590 Kč (běžná cena je 680 Kč). Vybrat si můžete z tradiční černé či nově i červené barvy.

Nejedná se o reklamní článek. O diáři píšu z vlastní iniciativy.

10 komentářů

 1. Tak ten je naprosto úžasný a praktický! Tady ve Španělsku letí diáře od MR. Wonderful a jsou naprosto boží. BEAUTYPUSINKA

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pusinko, diáře od Mr. Wonderful mají taky své kouzlo! Budeš ho mít i ty na příští rok? :)

   Pusu do Španělska!
   Silvi

   Vymazat
 2. Je krásný. Líbí se mi jak vzhledově, tak obsahově. Navíc české výrobky jsou mi bližší.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zuzi, taky v posledních letech moc ráda sahám k českým výrobkům. Líbí se mi i ta myšlenka podpořit české tvůrce v tom, co dělají. Protože - přiznejme si to - není to vedle těch nadnárodních společností, které si mohou dovolit nižší ceny - vždy snadné!

   Měj se krásně!
   Silvi

   Vymazat
 3. Sabina Pavlíčková5. 12. 2016 19:10:00

  Také se mi líbí, právě se už nějakou dobu rozhoduji jaký diář si koupit, když je tolik možností, tak uvidíme, možná to bude právě tento :-). Líbí se mi jeho jednoduchost, ale zároveň spoustu možností uvnitř...

  http://sabina-pavlickova.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Sabi, diářů je hrozná spousta! Tak držím palce, ať si vybereš správně! :)

   Silvi

   Vymazat
 4. Vypadá moc hezky :) ale já svůj diář najdu pod stromečkem ale super inspirace na další roky :)

  OdpovědětVymazat
 5. tak ten je super a krásnej!
  navíc miluju, když je nějaký takový produkt ručě vyráběný a je nějakým prvotním projektem někoho jako je Barbora.
  http://of-goldbook.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 6. Vypadá moc hezky, škoda, že do něj nikdy nedokážu zapisovat dýl jak týden :D Jsem v tomhle hrozná, takže to jistí mobil a kalendář.

  Soutěž o Regenerační set Granátové jablko WELEDA

  OdpovědětVymazat
 7. Krásný diář. Já používám doller a vyhovuje mi vtom, že můž kdykoliv začít, a také to je česká výroba :)

  OdpovědětVymazat