NÁVODY NA BLOG | Šablony na Blogger ke stažení zdarma

Často mi přistane v e-mailu zpráva, že se vám líbí design blogu té či oné blogerky a chcete vědět, jak ho mít taky tak hezký. Někdy nejsem schopna poradit. To v takových případech, kdy je na první pohled zřejmé, že zasahovala ruka odborníka. V mnoha případech ale mám řešení a odkážu vás na předpřipravené šablony ke stažení, které si můžete zdarma stáhnout a jednoduše nainstalovat na blog.

Rozhodla jsem se proto, že dám pro vás všechny dohromady několik tipů na webové stránky, kde jsou připravené bezplatné šablony pro blogger ke stažení zadarmo. Tento seznam budu průběžně doplňovat, jakmile narazím na další zajímavý zdroj.


Vždy si čtěte přiložený „návod k použití“

Ještě předtím, než vám představím stránky, na kterých je podle mě z čeho vybírat, musím upozornit na důležitou věc. S každým stažením vybrané šablony najdete (ve většině případů) ve stažené složce i přesný návod, jak konkrétní šablonu „zprovoznit“ na 100 %. Mnohdy to totiž nekončí jen nainstalováním šablony – to je jen dílčí část, ale ještě dodatečnými úpravami, díky kterým si můžete šablonu přizpůsobit vlastním potřebám. V menu tak budete mít vlastní položky, v části určené Instagramu vlastní fotografie a podobně.

Návody jsou často výborně popsány krok za krokem s názornými obrázky, na co kliknout, takže vám ručím, že se neztratíte. Fakt na tento bod nezapomínejte! Předejdete tak zbytečnému zklamání, že nahraná šablona vlastně nevypadá tak pěkně jako ta v náhledu. Stačí tomu věnovat o pár minut déle a může, opravdu!

A jak vlastně nainstalovat šablonu na blog?
Pokud nevíte, jak samotnou šablonu nainstalovat na blog, řiďte se mým návodem. :)

ThemeXpose
www.themexpose.comNěkolik desítek Blogger šablon, ze kterých si vyberete. Pokud máte rádi čistý a jednoduchý design, určitě nakoukněte. Každá šablona je k dispozici v bezplatné variantě i za poplatek. Free varianta je naprosto dostatečná pro osobní blog. Oceňuji i možnost rozčlenit šablony podle typu, možnost náhledu a přehledné stránkování.

Jak správně nastavit šablonu z ThemeXpose:

Při stažení budete mít návod k úplné instalaci pravděpodobně v části Documentation. Často má soubor podobu documentation.html. Když na něj kliknete, otevře se vám stránka v prohlížeči.

Sora Templates
www.soratemplates.com


Tato stránka je téměř stejná jako ThemeXpose. Možná na ni najdete i podobné (ne-li stejné) šablony. Jednoduché, čisté, s prostorem na fotografie. Opět se mi líbí možnost podívat se, jak to bude vypadat naživo. Řazení do podkategorií ale tentokrát chybí.

Jak správně nastavit šablonu  ze Sora Templates


Totožně jako v případě ThemeXpose. Ve stažené ZIP složce budete mít pravděpodobně část Documentation, kde si rozkliknete možnost Documentation.html a návod si otevřete v prohlížeči.

Gooyaabi Templates
gooyaabitemplates.com


Na této stránce je opravdu mnoho Blogger šablon, které si můžete zadarmo stáhnout. Musím pochválit skvělé řazení podle stylu, témat, počtu sloupců a mnoha dalších parametrů. Snáze tak najdete to, co hledáte.

Jak správně nastavit šablonu z Gooyaabi Templates:


Šablona se po kliknutí na Download ihned stáhne do počítače. Návod najdete opět i ve stažené složce. Bude mít pravděpodobně koncovku url.

Bthemez
www.bthemez.com


Na tomto webu je zatím menší výběr šablon, ale o to kvalitnější. Sama bych si jich vybrala hned několik. Moc se mi líbí, že je názorně vidět, jak se šablony zobrazují na jednotlivých zařízeních – PC, tabletu, notebooku či mobilu. Myslím, že v dnešním online světě, kdy lidé navštěvují naše blogy z různých chytrých placek, je super tomu přizpůsobit i svůj web.

Jak správně nastavit šablonu z Bthemez:


Jakmile si vyberete nějakou šablonu, stáhne se vám zazipovaná složka, ve které najdete i podsložku Documentation. Otevřete ji a návod hledejte pod možností index.html (může se lišit, ale výsledek je stejný – opět se vám otevře okno v prohlížeči s přehledným návodem)

My Bloggeer Themes
www.mybloggerthemes.com


Na této stránce je obrovský výběr šablon, které jsou skvěle rozřazené do různých sekcí. Opět zde najdete na jednom místě výběr různých tvůrců šablon. Možná i těch, kteří se objevují v předchozích tipech. Myslím, že zde si vybere asi každý. Ten, kdo má blog postavený na fotografiích, i ten, kdo chce věnovat prostor spíše textu.

Jak správně nastavit šablonu z My Blogger Themes

Opět totožný princip jak u většiny předchozích stránek. Stáhnete si celou ZIP složku a v ní najdete podsložku Documentation, ve které je k dispozici jednoduchý návod.

36 komentářů

 1. Super článok... už dlhšie rozmýšľam nad zmenou, tak viem, kde hľadať.

  Lifestyle & beauty by Daniela

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Paráda! Držím palce, ať najdeš nějakou šablonu podle svých představ!

   Krásný den
   Silvi

   Vymazat
 2. Já jsem měla kdysi šablonu zdarma, kterou jsem si sama instalovala a upravovala. Pak jsem si na Themeforest koupila placenou, ale ne moc drahou a teď mám novou od Pipdig, ta už byla trochu dražší, ale v ceně byla instalace a skvělá podpora. Většinou když jsem si stáhla nějakou zadarmo, tak tam vždy něco nefungovalo a já jsem byla nakonec zklamaná, takže já už bych teď šla asi spíš do placené šablony, protože s tím mám dobrou zkušenost :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Simi, moc děkuju za tento pohled! Něco na těch placených bude, i když si stále mnoho lidí zastává názor "proč to platit, když to můžu mít zadarmo?" - možná právě proto, o čem píšeš :)

   Já teď na mém FB profilu zrovna dávala odkaz na jeden obchod na Etsy, kde jsou podle mě krásné šablony v akci za 5 dolarů. Sama uvažuju :) ... instalaci a podpora se tedy dokupuje zvlášť, ale i tak mi přijde celková cena (v přepočtu 300 Kč) moc fajn - zvlášť pro lidi, kteří nerozumí kódování nebo nemají někoho šikovného po ruce, kdo by jim případné "mouchy" vyladil :) (popravdě se po vydání tohoto článku trochu bojím, že jsem si trochu zavařila a budou mi přesně chodit maily typu "tohle tam nechci, jak to odstranit?" ... "jak nastavit tohle a tamto?" ... ale byla po tom poptávka, tak jsem dala alespoň pár tipů dohromady :)


   Vymazat
  2. Tento komentář byl odstraněn autorem.

   Vymazat
 3. Děkuji moc za inspiraci! Po více jak 3/4 roku jsem změnila design a opět mě popadla chuť psát a tvořit :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zkrátka hezké pracovní prostředí dělá hodně! Mám to stejně. Držím palce, ať Tě chuť tvořit neopouští ♥

   Silvi

   Vymazat
 4. Ahoj Silvi, já už vystřídala hodně designů a šablon a hodně mi pomohly i návody tady u tebe... Pak jsem ale konečně našla design, který se nejvíce podobal mé představě. Byl ve verzi zdarma a i v placené. Stál 10 dolarů, s tím, že slibují technickou podporu a tak jsem si ho koupila. Šablonu jsem nainstalovala, ale bylo tam spousta věcí k předělání. Bohužel podpora zde nebyla žádná a nikdo mi na maily neodpovídal. A tak jsem se metodou pokus omyl naučila kódovat a upravováním kódů ho doladila k obrazu svému. Byl to boj, ale všechno jde, když se chce. Od té doby mi mimochodem nefunguje funkce "rozložení" v nastavení bloggeru :D :D a musim tak pracovat bez toho... Teri Jay

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tez, nouze člověka zkrátka naučí :) Já jsem to měla úplně stejně - něco se mi zalíbilo na jiném blogu a já to chtěla taky. Takže nastupovala metoda pokus-omyl. Kdyby se nějaký kodér podíval do zdrojového kódu, asi by se smál. Taky jsem to tam slepovala hlava nehlava - hlavně, že to dělá, co má. Co na tom, že mám v kódu pěkný binec. Takže ti rozumím! :)

   Ať se daří!
   Silvi

   Vymazat
 5. Ahoj, děkuji za tipy na témata, bohužel se mi to nějak nedaří, pár jsem si jich stáhla a nainstalovala, ale vůbec to nesedí a nevypadá jako v náhledu toho tématu. Mám to už tak rozhozené, že se mi nevrací ani má původní šablona (i když jsem zálohovala). Jak na to, poradíš prosím? Renča

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,

   1.) Při stažení šablony bývá ve stažené složce i přesný návod, jak to zprovoznit, aby to vypadalo, jak má. Ani ten nepomohl? Já jsem koukala na několik různých šablon a u všech mi ten návod přišel jednoznačný.

   2.) Nevím, jak je možné, že se šablona nevrací. To jsem ještě neslyšela. Nemohly ti zůstat nějaké gadgety (v možnosti Rozvržení) z té nové šablony? ZKus se podívat právě do rozvržení a tam to případně trochu "promazat" a nahrát ty gadgety (části v postranní liště), které jsi tam původně měla. Nic jiného mě nanapadá.

   Držím palce! :)
   Silvi

   Vymazat
  2. Teď to už ani nevyzkouším, jelikož mi to při instalaci nového tématu píše toto: Vaši šablonu nebylo možné uložit.
   Vaši šablonu nelze analyzovat, protože není ve správném formátu. Ujistěte se prosím, že jsou všechny prvky XML správně uzavřeny. Chybová zpráva XML:
   The new widget with id "Header1" is invalid, as the limit for the widgets of type Header has been exceeded.
   Zmenšila jsem písmo v názvu blogu, nepomohlo, nevím co s tím. Nejde mi nahrát žádná šablona.

   Vymazat
  3. jo a xml formát šablony mám:)

   Vymazat
  4. Bohužel nemám znalosti už na takové úrovni, abych dokázala poradit, jak vyřešit tento problém. Našla jsem akorát diskuzi, kde někdo řeší obdobný problém: http://bit.ly/29ktWSW


   Osobně bych zkusila postupovat podle návodu z odkazu výše. A pokud by to nešlo, zkusila bych zvolit nějakou základní šablonu (která je v nabídce přímo v nastavení bloggeru) a pak znovu nahrát původní šablonu/zkusit nějakou novou. Nic jiného mě v této situaci nenapadá.

   Silvi

   Vymazat
 6. Děkuji ti moc za všechny návody. Spoustu z nich jsem použil, abych si sestavil svoji vlastní šablonu. Tvůj blog mám moc rád, je pro mě velmi inspirační. :)
  Vasko

  OdpovědětVymazat
 7. Silvi, perkfektní článek. Také jsem si shodou okolností nedávno nasadila novou šablonu - já jsem si ji tedy koupila, stála jen pár korun. Ale chtěla bych se zeptat na možnost přidání dalších (českých) fontů - rozhodilo mi to samozřejmě některá písmena a nevypadá to dobře. Zatím ten font neměním, protože doufám, že půjde nějak nasadit... Jde do bloggeru vůbec přidat nějaký font nebo se musím spokojit s těmi, co tam jsou? Díky moc za odpověď, iva balt.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Ivo,

   s bloggerem jdou propojit Google fonty . Některé z nich podporují i českou diakritiku, doporučuji vyzkoušet - jsou tam i reálné náhledy vlastního textu. Vím, že na to existují i návody na zahraničních webech, blozích a videonávody na youtube, narazila jsem na ně několikrát. Já bohužel nejsem až takový frajer, že bych to z fleku vysvětlila. Ale vím, že při troše snaze a trpělivosti to půjde. Kdysi dávno (pár let zpět) už jsem to zkoušela a podařilo se.

   Samozřejmě doporučuji při každém takovém zásahu zálohovat původní šablonu - ono se to někdy hodí, když se celý web nepatrnou chybkou rozhodí :)

   Držím palce!
   Silvi

   Vymazat
 8. Ahoj! :)
  Tvůj blog sleduju pravidelně, baví mě tvoje rady a vím, že nejsi žádný expert, ale aspoň to zkusím.
  Už mě nebavil můj "amatérský" vzhled blogu a tak jsem se pustila do okukování šablon. Víceméně jsem projela snad všechny stránky, který tu sdílíš, ale nadšení ze mě rychle opadlo. Ať stáhnu jakoukoliv šablonu, jakmile jí chci nahrát, hodí mi to chybu. Pokaždý tu samou:
  "Vaši šablonu nebylo možné uložit.
  Vaši šablonu nelze analyzovat, protože není ve správném formátu. Ujistěte se prosím, že jsou všechny prvky XML správně uzavřeny. Chybová zpráva XML:
  (SyntaxError) : Unexpected token <"

  Samozřejmě pokaždý nahrávám ten XML soubor, ale chyba hlásí, že to neni ve správnym formátu. Tak fakt netušim, co víc to chce. Ani bych neřekla, že bude chyba šablony. Ze zvědavosti jsem jich stáhla a vyzkoušela minimálně deset. Každou z jiný stránky. A pořád to samý. Dokonce mi to tuhle chybu napíše, ikdyž chci nahrát svojí původní zálohu. Tušim, že bude chyba někde u mě. Ale nedokážu si vysvětlit kde.. Tak tě prosím, kdyby tě třeba něco napadlo, nebo si narazila na podobnej problém, napiš mi na mail: bemichelle.b@gmail.com.
  Mockrát díky, měj se krásně! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Michelle,

   bohužel jsem se nikdy nesetkala s tím, že by to takhle nešlo a nedokážu asi úplně plnohodnotně poradit.

   Jestliže nahráváš XML soubor do správné části (Šablona -> Nahoře vpravo Zálohování / Obnovení -> Nahrát šablonu ze souboru na pevném disku.), tak je to záhadou.

   Co bych ale udělala já:
   Zkusila bych si nahrát úplně tu nejzákladnější jednoduchou šablonu (je v té části Šablona trochu níže), uložila změny a následně zkusila nahrát xml formát stažené šablony znovu. ...třeba by to mohlo pomoci když se to takhle "vynuluje"... jinak už opravdu nevím a možná bych v takovém případě ještě zkusila googlit (v angličtině samozřejmě, české zdroje jsou marné)

   Tak budu držet palce a kdyžtak se ozvi :)

   Silvi

   Vymazat
  2. Mockrát díky za odpověď! :)

   Každopádně pořád s tím bojuju. Samozřejmě nahrávám správný soubor do správné části. Ale asi si prostě vesmír nepřeje, abych si změnila design :D

   Já jsem tu pročítala i komentáře, všimla jsem si, že někomu si radila to co teď mě s tou základní šablonou. Tak jsem to zkusila, ale opět zklamání! Obyčejná šablona se teda načetla bez problému, ale totálně se mi proházel blog (štítky, pravidelný čtenáře, odkazy na kontakty se naházely do záhlaví a podobný šachy .. ).
   No a jakmile jsem i po tomhle "vynulování" designu zkusila nahrát jakýkoliv XML, zas a znova to stejný. Stejná chyba, stejná hláška. Je pravda, že i přes tuhle chybu to vypadalo, že se ten soubor aspoň trochu "snaží" tu šablonu nahrát. Protože alespoň částečně to připomínalo náhledy designu (písmo a tak), ale vždycky byl blog totálně přeházený, chyběly nějaké prvky a podobně..

   Vymazat
  3. Ahoj Michelle,

   opravdu netuším, co by to mohlo být za potíž. Nikdy jsem se s tím nesetkala.
   Ale chápu správně, že i přes tu chybu, se to nahrálo, akorát to nevypadalo úplně přesně jak by mělo? Protože pokud ano, tak by to možná nemuselo být tak marné - málokdy vypadá šablona v reálu tak, jako to slibují. Jen nahrát šablonu do nastavení nestačí, je třeba si s tím ještě trochu "pohrát" ... blogger si totiž pamatuje všechny ty gadgety, které tam člověk měl předtím.

   Vymazat
  4. Přesně tak, i přes chybu se asi část designu nahrála. U některýho designu něco víc, u dalšího zas skoro nic.
   Bylo mi jasný, že to nebude jen tak, takže jsem si v Rozvržení trochu hrála. V některých designech se mi i povedlo alespoň částečně docílit konečnýho vzhledu, jenže to byly designy stažený jen tak na zkoušku, jestli vůbec některý z nich půjde.. :D
   A ty, který jsem stáhla, protože se mi fakt líbily, asi zaklel samotnej ďábel. Protože se třeba i v samotnym Rozvržení pravý postranní sloupec zobrazoval až jakoby pod tou hlavní částí, kde se nachází články. Nebo zmizela kompletně celá Hlavička.. a další všelijaký divočárny, kvůli kterým se ten design ani srovnat nedal.
   Tuším, že bych měla chybu hledat někde v úpravách html, ale takový kápo fakt nejsem a na to si netroufnu.

   Vymazat
  5. Michelle, vím, co ode mě očekáváš, ale asi tě budu muset zklamat, protože já v tom také žádný "kápo" nejsem, abych dokázala v html kódu rozpoznat, který kousek dělá neplechu.

   A kdybych ti mohla pomoci, asi bych dělala to samé - zkusila bych to nahrát, pohrát si v rozvržení. A to ty už děláš...

   Vymazat
  6. Jasňačka, já jsem ráda, že jsi odepsala a alespoň mi potvrdila moje obavy :D .. Já vůbec netuším, jak moc je hrabárna v html složitá nebo jednoduchá, takže jsem ti spíš napsala ze zvědavosti, jestli tě třeba něco netrkne. Každopádně ještě jednou díky za odezvu. Zkusím se s tím ještě poprat :)

   Vymazat
  7. Chyba s nahráváním šablony není u tebe Michelle, je to prostě u všech. Blogger si to nějak nastavil, takže nikomu nejde nastavit vlastní šablonu. Stejně jako ty jsem stáhla správný typ šablony, asi 5x, pokaždé mi to hlásí stejnou chybu, jako tobě, toto:
   „Nahrát šablonu ze souboru na pevném disku.
   Vlastní šablony, které používají protokoly HTTP i HTTPS, mohou ovlivnit bezpečnost a uživatelský dojem z vašeho blogu, když je zobrazován přes protokol HTTPS.
   Vaši šablonu nebylo možné uložit.
   Vaši šablonu nelze analyzovat, protože není ve správném formátu. Ujistěte se prosím, že jsou všechny prvky XML správně uzavřeny. Chybová zpráva XML:
   (SyntaxError) : Unexpected token <“

   Po přečtení komentů tady jsem to zkusila ještě jednou, nešlo, tak jsem zkusila založit blog nový, prostě aby to nastavení bylo prázdné a šablona s tím neměla problém. Samozřejmě že to hlásí stejnou chybu. Takže se nabízí pouze jediná odpověď, blogger to nějak blokuje a svádí to na bezpečnost. Kdyby to neblokoval, tak by to prostě mělo jít.

   Vymazat
  8. Lenko, to je zajímavé zjištění! Přiznám se, že šablony nenahrávám denně, takže tato informace mi unikla. Zkusím o tom co nejdříve zjistit více a aktualizovat článek, případně vydat nějaký úplně nový.

   Nechce se mi věřit, že by to blogger takto striktně odřízl. A pokud ano, bude to podle mě znamenat odliv uživatelů (třeba na wordpress) - ne každý se totiž spokojí s přednastavenou šablonou.

   Ještě jednou díky!

   Vymazat
  9. Lenko, tak jsem vyzkoušela nahrát libovolnou šablonu - rovnou tři z různých webů a na tři blogy (z toho jeden úplně nově založený).

   Ano, v okně nahrávání šablon mám upozornění "Vlastní šablony, které používají protokoly HTTP i HTTPS, mohou ovlivnit bezpečnost a uživatelský dojem z vašeho blogu, když je zobrazován přes protokol HTTPS." (vnímám to jako upozornění typu "když upravíš něco po svém, nemusí to fungovat") .... ale nahrání šablony se mi ve všech případech normálně podařilo - dialogové okno s nahráváním mi po nahrání zmizlo a pak se mi objevila hláška "Data byla úspěšně nahrána". Nahrávám ji samozřejmě ve formátu xml. (soubor končí .xml) do možnosti Zálohování / Obnovení. (V nastavení - Šablona - napravo nahoře)

   Takže ráda bych pomohla, věřte mi, ale bohužel netuším, kde je problém. Ještě mě napadlo, jestli to nemůže být nějak v zabezpečení prohlížeče? Nějaké nastavení? Ale to už možná střílím vedle. Já používám Chrome.

   Vymazat
  10. Hah! Silvi, jak jsi teď psala o prohlížeči, nedalo mi to, schválně jsem zkusila vyměnit chrome za mozillu, přihlásila se na bloggera. A hádej, kdo má teď nový design na blogu! :)
   Jen si musím ještě pohrát s rozvržením a podobně, ale je tam! A nahrál se bez problému. Fakt nechápu, čím to.. stačila taková prkotina, tleskám, že tě to napadlo! :D

   Vymazat
  11. Tak to mám radost :) Rozvržení už doladíš. Dost pomáhá držet se toho návodu přímo ve stažené složce s šablonou (ta složka Documentations, kterou v článku popisuju).

   Vymazat
 9. vďaka za článok :) mám kúpenú tému z BThemez, ale niektoré veci mi chýbajú a keďže nie som technický typ, neviem si poradiť ako tam niečo dokódovať :(
  Drew's Beauty

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. V zip souboru je vždy manuál, jak jednotlivé části krok za krokem "dokódovat". Řiď se jím, mělo by to pomoci. Asi bych na tvém místě udělala to stejné :)

   Vymazat
 10. Já tvůj blog miluji, jenom díky tobě pomalu zlepšuji vzhled svého blogu :)

  http://life-by-marie.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 11. ahoj Silvi,
  znáš nějaký software nebo online program, kde by se dalo vytvořit blogger template celý podle svých představ? etsy je plný blogger templatů na prodej a já bych ráda něco podobného taky uměla tvořit, jen vůbec netuším, jak začít a co k tomu potřebuji. možná bys mohla vědět víc. děkuji předem za radu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj,
   k tomuto je potřeba znalost HTML a CSS. Od toho je třeba se odpíchnout. Jakmile se o to začneš zajímat víc, vyrojí se i spoustu možností, kde to tvořit. Online návodů či kurzů je mnoho - i bezplatných :) Držím palce! :)

   Vymazat