7 momentů ze svatby, na které nikdy nezapomenu

Nevzpomínám si, že bych si jako malá holka představovala svatební zvony. Neoblékala jsem se do krajkových šatiček, nedávala si záclony namísto závoje a zlatou korunku z laciného plastu na hlavu. Když mi ale bylo o dvacet let více, usoudila jsem, že svatba je vlastně krásný moment v životě, který chci zažít. Hodně tomuto postoji přispíval člověk, který byl vedle mě, a já nechtěla, aby odešel.


Pár minut poté, co mě požádal o ruku, jsem to rozdýchávala ve sprše, tlouklo mi srdce a koulely se mi z očí horké slzy, jako když se roztrhne náhrdelník a všechny perly se jedna po druhé kutálí na podlahu. Pocit, že nemůžete samým štěstím popadnout dech a ráno se po probuzení rychle podíváte na prst, jestli se vám to skutečně nezdálo.
Když jsem den před svatbou jedla v sále, kde byla následná oslava, s mou milovanou svědkyní to nejlepší rizoto na světě a upíjela melounovou limonádu, cítila jsem se vnitřně šťastná jako dříve ne. V tričku s nápisem Love is the new black jsem vázala na stočené ubrousky mašle ze saténové stužky a uvědomila jsem si, že se to skutečně děje. Že ten kluk, o kterém jsem v šestnácti snila, se stane zítra mým mužem. Že jsem vyhrála v loterii. Když jsem si těsně před půlnocí balila cupcaky a sušenky do výslužek a byla jsem už tak unavená, věděla jsem, že to všechno má smysl.Těch momentů, které bych s vámi chtěla sdílet, je více. Vyberu sedm z nich, které se mi navždy vryly pod kůži a staly se nedílnou součástí mých vzpomínek.

1. Když jsem viděla květiny

Na květinovou výzdobu jsem si nemohla vybrat lépe. O floristickém studiu Decuss, kterému jsem svěřila všechny své nejtajnější představy, jsem nepochybovala. Když jsme ale šli pro výzdobu na stoly, málem jsem se dojetím rozbrečela. Malé něžné růžičky, tolik něžných růží pohromadě. Vzpomínám si, že jsem tehdy jen hlesla "To je nádherné". Prostě bylo.
A když mi pak táta přinesl svatební kytici s pivoňkami, které jsem si tak přála, bylo to jako ve snu. Pivoňky, které už měly mít dávno po sezóně, tady byly a čekaly jen na to, až je seznámím s mou dlaní a dovolím jim přičichnout k tylovým lístkům mých šatů.


2. Když přivezli dort

Úžasná Jana z Dortíkovny byla tou nejlepší volbou. Stačilo mi vidět návrh našeho svatebního dortu načrtnutý na kousku papíru a věděla jsem, že to bude on. Ten vysněný dort, o kterém jsem nikdy ani nepomyslela, že může existovat. Vzpomínám si na ten moment, kdy jsem ho poprvé viděla, a na tři sekundy se mi zastavil dech. Bylo to, jako když se ve dveřích srazíte s mužem, vaše oči se střetnou… a vy víte.

3. Když přišel táta

Můj táta je dojímavý typ. Miluje mě tak, jak to tátové umí. A bylo mi jasné, že až se uvidíme, bude to krásné. A bylo. Vzpomínám si, jak zajíkavě řekl, jak mi to sluší. A jak si mě prohlížel. Byla jsem jeho malá holčička ve svatebních šatech. Ještě, než mě vedl k oltáři, říkal jedné z organizátorek s takovou pýchou, že jsem krásná a že jsem jeho dcera. Moment, který zůstává hluboko.

4. Když přijíždí

Stála jsem na malé terase obklopená stromy, když jsem slyšela troubit auta. Už přijíždí. Všichni z mého pokoje najednou někam zmizeli a já tam byla úplně sama se sebou a svými myšlenkami. Rozbušilo se mi srdce a byla jsem v tu chvíli ráda, že ten pocit můžu prožít o samotě. Ten okamžik, kdy víte, že jede a že už zůstane. Byl to pro mě asi ten nejsilnější moment celého dne.

5. Když ho uvidím

Klesnu do tátovy paže, druhou rukou si přidržuji tylovou sukni. Hraje hudba a je tak krásný den. Všichni se otáčejí, v očích jde vidět zvědavost. A pak se na něj podívám. A usměju se. Taky se usměje. Podezřívám, že se mu lesknou oči, ale hrdinně se drží. Stačí mi říct, že mi to moc sluší, chytneme se za ruce a já vím, že nic jiného než my teď neexistuje.


6. Když tančíme

Jeden z nejlepších nápadů byla jazzová kapela. Byla to naprosto úžasná volba a dodávala místu magickou atmosférou. Co zazpívali, to bylo nádherné. Někteří svatebčané jen seděli, poslouchali se zatajeným dechem černošskou zpěvačku a já věděla, že se moc dobře baví. Když nám pak zahráli k prvnímu tanci What a Wonderful World, byl to zlomový okamžik. Všechny vrsty mé spodničky se něžně roztančily nad čistými tóny a při každé otočce jsem věděla, že se svět na chvíli zastavil.

7. Když se probouzíme

Je po svatbě. Probouzím se. Ležím v obrovské nadýchané posteli, za okny šumí les a já se dívám na něj. Mám hroznou chuť na jablko, a tak mu to říkám. Na nočním stolku zbyly možná tak poslední zbytečky z muffinu, který jsem snědla těsně před spaním. Tady asi nepochodím. Když po patnácti sekundách přistává v načechraných peřinách to nejčervenější jablko, které může být, zůstává mi rozum stát. Tak se plní sny.   

Zdroj: pexels.com


22 komentářů

 1. Tak nádherně napsané....málem mě to rozplakalo a to nejsem vůbec svatební člověk. Ať jsi šťastná ;)

  OdpovědětVymazat
 2. Krasne.... Jsem rada, ze existuji jeste mlade zeny ktere svatbu neberou jako "zbytecny papir, ktery stejne lasku nezaruci". Protoze svatba neni o tom papiru... Preji hodne stesti :-) a at se se ti dal plni sny

  OdpovědětVymazat
 3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 4. Moc gratuluju. Ano, svatby maji neco do sebe:) Meli jste to krasne!

  OdpovědětVymazat
 5. Božínku, já takový cynik a málem mě to rozbrečelo. Nádhera :) Hodně štěstí.

  OdpovědětVymazat
 6. Jů, to je nádherné:-) Ať je celý Váš společný život takhle pohádkový:-)

  OdpovědětVymazat
 7. Hotová romantika, ani sa ti nečudujem a otcovia majú vždy v životoch svojich dcér veľmi dôležité miesto a úlohu. Ja si zatiaľ toho pravého len hľadám, raz to už vyzeralo nádejne, ale nakoniec sme sa rozišli, nevadí, veď chlapov je na svete dosť, tak si počkám.

  OdpovědětVymazat
 8. Este nikdy som ti nic nekomentovala,ale teraz musim.nadherne napisane,zelam ti najviac stastia na svete kolko len clovek znesie.dakujem,ze si sa podelila,som dojata.
  Alena

  OdpovědětVymazat
 9. Silvi, ty mi laťku na tu nejúžasnější svatbu stavíš teda pěkně vysoko! :) Ale ať si říká, kdo chce, co chce, každá svatba je nezapomenutelně krásná. A každý si určitě najde těch svých sedm momentů, které se pro něj stanou jedinečnými! :) Tak co nejvíc štěstí a lásky. :)
  Maru <3

  OdpovědětVymazat
 10. Narazila jsem na Tvůj blog úplnou náhodou.. Při čtení článku mi spadla brada a bylo i trochu do breku. Tak krásně napsaný článek.. takový jsem už dlouho nečetla. Nádhera, nemám slov. Děkuji a zároveň moc gratuluji.

  OdpovědětVymazat
 11. Nádherně napsáno. Snad jednoho dne budu mít také tak krásné vzpomínky :)

  OdpovědětVymazat
 12. Krásný, Silvi! Mějte se rádi...:)

  OdpovědětVymazat
 13. Silvi ♥ Tak krásný článek.... Ten večer před svatbou jsem si tolik užívala! Celkově to bylo tak nádherné a já ti moc děkuju, že jsem to mohla zažít!

  OdpovědětVymazat
 14. Me to rozplakalo, pri cteni v mhd :-). Blahopreji a dekuji za clanek.

  OdpovědětVymazat
 15. Náááádhera!!! Když tohle čtu, vzpomínám i na svou svatbu, která pro mě byla DOKONALÁ!! ;)
  Přeju vám hodně štěstí a lásky v rodinném životě ;)

  A.
  Sororessa

  OdpovědětVymazat
 16. Moc krásně napsáno! Gratuluji ♥

  OdpovědětVymazat
 17. Moc krásně napsáno! Přeji ať ty pocity vydrží navždy!

  OdpovědětVymazat
 18. Umíš z lidí vyždímat pocity. I ty které znají jen málo. Úžasný článek psaný úžasnými prožitky a šikovnými rukami! :)

  Gabux

  OdpovědětVymazat