Naplno žít, aby žít za to vůbec stálo

Ještě včera jsem byla přesvědčena, kam se můj život letos co do předsevzetí posune. Červenou nití měla být po celý rok kniha Projekt štěstí od Gretchen Rubin. Autorka zde popisuje to, co cítí mnoho z nás – má vše, co by ji mělo dělat šťastnou, ale přesto se nemůže ubránit pocitu, že jí život protéká mezi prsty. Proto se rozhodla, že udělá něco proto, aby se naučila být spokojenější, vděčnější a šťastnější. Každý měsíc po dobu jednoho roku se tak snaží dodržovat svá předsevzetí, o kterých je přesvědčena, že zvýší její pocit štěstí a uspokojení z života. Její kniha vzbudila obrovský ohlas a záhy se k ní přidávalo mnoho dalších lidí. A i já chtěla měsíc po měsíci dělat to co ona.


Jenže pak jsem si uvědomila dvě věci:

 • Nalijme si čistého vína, takové dlouhodobé projekty já prostě nedodržím.
 • Štěstí je nepřenosné a každého z nás dělá šťastného něco jiného.

A tak jsem začala přemýšlet, co by mě osobně vlastně udělalo šťastnější. Co by se v mém životě muselo změnit, abych pocítila větší radost a naplnění? Tři kila dole nebo uklizená toaleta? Proto jsem se rozhodla udělat si vlastní projekt štěstí na rok 2015.


Být více s ním, ne vedle něj

Máme neobyčejný vztah a naše duše jsou nějakým zvláštním způsobem propojené. Přesto někdy žijeme spíše vedle sebe, než spolu. Komunikujeme od zářících obrazovek našich počítačů a sejdeme se v posteli, kdy si dáme dobrou noc a jako padlí hrdinové umřeme do dalšího rána. Chtěla bych to ale změnit. Být víc s ním. Povídat si. Jezdit na výlety. Fotit se. Dělat bláznivé věci. Upevnit to pouto, které mezi námi je, abychom svatbu prožili v té nejzamilovanější fázi vztahu.

Věnovat se více své rodině

Od doby, co jsem se přestěhovala z domova, máme s rodiči lepší vztahy než dříve. Přesto nejdou takové, jaké bych chtěla. Ráda bych je zlepšila a posunula někam dál. Našla společnou řeč ve chvíli, kdy přijedu po dlouhé době domů. Šla s nimi na procházku nebo je pozvala na kávu a zákusek. A povídala jim o tom, jak se mám dobře, aby na mě mohli být třeba pyšní. Letos se pokusím víc jim dokazovat, že je mám ráda a že mi na nich záleží.

Starat se o své tělo a duši

Ráda bych ke svému tělu i duši přistupovala lépe než dříve. Nechci si dávat za cíl cvičit třikrát týdně a zhubnout pět kilo. Chci se naučit vážit si svého těla a dávat mu vše, co potřebuje. Velebit ho a hýčkat si ho. Dopřávat mu pohyb, který mu udělá dobře. Také bych letos vyřešila všechny zdravotní potíže, které mě v posledních letech trápí a ignorovala jsem je nebo je léčila nevhodným způsobem. A s tím souvisí i péče o duši. Chtěla bych najít sama v sobě mír a klid a začít se mít ráda. Bez žádného "ale" a "až".

Velebit domácnost i své sny

Ještě, než jsme se přestěhovali, posílala jsem Mu různé představy a fotografie, jak to bude u nás doma vypadat. Představy se s realitou nesetkaly. A já bych se letos chtěla vrátit do doby, kdy jsem snila o kreslených povlacích na polštáře, zamilovaných citátech zarámovaných do obrazů a praštěně milých nápadů, na které jsme se tak těšili. Prostě si udělám čas na to, aby se z bytu stal domov.

Dokončit nedokončené a přestat s dlouhými to-do listy

Do nového roku jsem se přehoupla se seznamem nedokončených úkolů, které se samy neudělají. Je toho tolik, až mě to trápí. Ale rozhodla jsem se, že místo hroucení si je raději všechny zapíšu a jednu po druhé je splním, vyřeším, odškrtnu a znovu se nadechnu. A jakmile se má skříň provětrá a všichni kostlivci zmizí, tak přestanu být na sebe náročná. Chci prožívat pohodové dny a nehonit se za odškrtnutým úkolem. Ty naplnění a význam našim životům nedávají.

Udržovat pořádek. V hlavě i ve věcech

Můj dosavadní život je velmi chaotický. S tím ostatně souvisí i nedokončené věci, o kterých mluvím v předchozím bodě. Ráda bych to proto změnila. Začala pravidelně používat diář, plnit úkoly s dostatečnou časovou rezervou, pravidelně si barvit odrosty a chodit na pravidelnou lékařskou kontrolu a přestat se stresovat. Chtěla bych najít v práci, ve volnočasových aktivitách i v péči o domácnost nějaký systém, který mi bude vyhovovat, bude mě bavit a ulehčí mi každodenní život.

Kdybych to měla shrnout, chtěla bych naplno žít, aby žít za to vůbec stálo. A myslím si, že právě těchto šest bodů by mi k tomu mohlo skutečně pomoci. Uvidíme na konci roku, zda se to podařilo. Ale věřím, že to bude krásný a zlomový rok. Cítím to v kostech (dnes mě bolí pravá noha – asi jsem jí do nového roku vykročila důrazně!)

Mějte se v roce 2015 krásně a buďte šťastní. ♥

24 komentářů

 1. Občas hledám správná slova jak popsat své pocity, emoce a potřeby svým čtenářům. Pokaždé když přijdu sem jsem však spokojená, protože vím, že už to někdo za mě napsal. Opět článek, který ve mě vzbudil příjemný pocit a jen zdůraznil chuť změnit sebe a svůj život :)

  OdpovědětVymazat
 2. Moc krásný článek Silvi, jsi skvělá. Přeju ti v roce 2015 co nejvíce šťastných chvil a naplnění. A sobě, jako tvé čtenářce, přeju více článků od tebe, nepíšeš často, ale když, tak vždy uhodíš hřebíček na hlavičku! Piš, piš, piš :-) <3

  OdpovědětVymazat
 3. Skvelý článok ;) ani nevieš ako veľmi si mi pomohla :)

  OdpovědětVymazat
 4. Krásně napsané a souhlasím :)

  OdpovědětVymazat
 5. Perfektní! Přeji Ti, aby odhodlání dlouho vydrželo a splnilo se vše tak, jak má.

  OdpovědětVymazat
 6. To jsou krásné plány do nového roku! Přeju Ti, aby se dařilo vše splnit :).

  OdpovědětVymazat
 7. Jé, tady mi někdo mluví z duše:-) Já si ještě pod to připíšu nehroutit se z věcí, které stejně nezměním:)

  ... no, ale abych pravdu řekla, nejvíce mě zaujal "bod číslo jedna". Svatba? Jooo? Bude svatba?:-) Jestli ano, tak moc gratuluju!!! Já řekla ANO svému Milému na konci podzimu, takže ještě pořád jedu na svatební vlně a z každé další svatby mám obrovskou radost (o Vánocích se zasnoubilo tolik kamarádů!!!:-)

  Přeju Ti vše dobré v novém roce, ať se Ti daří postupně plnit vše, co jsi tu tak hezky sepsala:)
  Veronika

  OdpovědětVymazat
 8. Já jsem TAK ráda, že jsi zpět !!!!
  Krásný článek, krásná motivace.
  Vše NEJ... to 2015 :-*

  OdpovědětVymazat
 9. Krásný článek, já takové naprosto miluju!! Já úplně šíleně toužím po tom si tu knížku přečíst, ale nemůžu jí za boha nikde sehnat, půjčit v knihovně, koupit, prostě nic:( Nemáš nějaký tip?

  OdpovědětVymazat
 10. Také teď v roce 2015 chci začít Udržovat si pořádek ve věcech. Najít si nějaký systém, aby mi to usnadnilo každodenní život. Přeji ti, aby se ti to vše povedlo :) !

  http://iamsmallgirl.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 11. Krásný článek. Přemýšlela jsem nad takovým článkem, ale nechci, aby to byla předsevzetí, prostě jenom sny, které by bylo prima si splnit.:) Mám vlastně podobné touhy jako ty, krom té svatby, samozřejmě, ale... Udělat si pořádek, začít si hýčkat svoje tělo, klid a pohodu:))
  Tak snad se Ti to podaří! <3

  OdpovědětVymazat
 12. :) moc krásné, přesně něco takového mám já už v diáři a taky sem to chtěla hodit na blog...

  OdpovědětVymazat
 13. Hezky napsané. :) Řekla bych, že v dnešní hektické době je na tom většina lidí ( i když si to třeba nepřiznávají) podobně, což je asi i k zamyšlení. Každopádně všichni s tím chceme něco dělat, doufám, že se ti to v tomto roce podaří lépe, jak v tom předchozím. :)

  OdpovědětVymazat
 14. To je super motivační článek :) moc pěkně si to napsala!
  One blondie life

  OdpovědětVymazat
 15. To je přístup. Tolik inspirace a motivace (a především zkušenosti od zkušenějšího člověka) jsem nepobrala během tak krátké chvíle snad nikdy. Máme se od koho učit. A přesně, jsem stejného názoru, každý má své hodnoty a priority jiné, proto je štěstí individuální a každý se neuspokojí stejnou věcí. Ty máš dar psaní a vysvětlování, a to myslím naprosto vážně. Během chvíle jsem pochopila věci, které jsem věděla, ale potřebovala jsem je slyšet (přečíst). Jen díky nedokážou vysvětlit, jak jsem ti zavázána. :-)

  OdpovědětVymazat
 16. Naplno žít, aby žít za to vůbec stálo to je opravdu krásné moto.

  OdpovědětVymazat
 17. Veľmi príjemné a inšpiratívne slová! Mám pocit, že tento rok sa väčšina ľudí začala orientovať viac na samých seba a svoje okolie. Že majú dosť z toho neustáleho zhonu za "niečím" a chcú si spraviť poriadok v sebe samých, vo svojich domovoch a myšlienkach... Tak by to malo byť.

  Držím prsty, nech sa Ti podarí týchto 6 bodov naplniť a dostať sa tam, kam túžiš! :)

  Patrik
  http://www.madebyboy.com

  OdpovědětVymazat
 18. Vložila si mi do mé duše trochu klidu, špetku optimismu a na tvář nakreslila úsměv. A to je vlastně vše, co od svých čtenářů můžeme chtít, že? :) Ty to zvládáš na jedničku.
  Já doufám, že se tu příští rok setkáme a ty nám napíšeš, jak se ti to vše krásně povedlo a ukážeš nám fotky svého domova, zarámované fotky tebe a manžela při polštářové bitvě a fotky s rodiči, jak se smějete historkám z tvého dětství. Těším se. :)

  www.infinitetreasure.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 19. napsala jsi to krásně a ve většině bodů se shodneme, dneska jsem psala na svůj blog podobný článek :-)
  přeju ti, ať se ti všechna tvá předsevzetí splní!
  pro mě bude letošní rok také zlomový a chci si ho užít a budu také pracovat na tom, abych byla šťastná :-)

  OdpovědětVymazat
 20. Skvělý článek :-)
  Zvu vás všechny na mou Giveaway o voňavé ceny :-)

  OdpovědětVymazat
 21. Jej to je super článok, aj ja by som mala porozmyslat co by ma urobilo stastnejsou :)

  OdpovědětVymazat