Diář 2015 ve znamení pomoci

Letošní rok byl ve střídání kalendářů. Shodou okolnost se mi jich totiž nakupilo mnoho. K darovanému 18měsíčnímu Moleskinu velikosti A5 se v květnu přidala růžová kapesní varianta. A do toho ještě dva od Albi. Jeden mnou koupený, jeden od kolegyně obdržený. A protože jsem si žádný dostatečně neoblíbila, hodně jsem je střídala. Asi si dokážete představit, jaký byl rok 2014 co do organizace úkolů, plánů, života.

Na následující rok jsem hledala diář hrozně dlouho. Do úvah přicházel i Filofax nebo léty ověřený Moleskine. Jenže pořád tam bylo nějaké ale. Možná jsem jen podvědomě čekala na tento Papelotí, který se ke mně dostal trochu oklikou, ale už je se mnou. A teď jsem ráda, že jsem si ho pořídila. Nejen proto, že je opravdu nádherný, ale proto, že díky němu pomohu dobré věci - občanskému sdružení Cesta domů.


Co říci k samotnému diáři? Je úžasně skladný, má kvalitní papír, který neprosvítá a navíc je dokonale lehký. Máte možnost koupit si jednou ze dvou verzí - buď šedou s domečkem a žlutým okénkem, či tmavě modrou s citátem. Jedná se o diář velikosti  12 x 18 cm (o něco menší než A5), který je koncipován jako "plánovací" - na levé straně najdete kalendář, pravá strana slouží pro vaše poznámky. Už na první pohled vypadá moc krásně a hladí duši.

"Nikdy neměj strach ze stínů. Prostě znamenají, že někde nablízku svítí světlo."

diář 2015
Porobnější fotografie najdete na blogu u Syroovky. Doporučuji ho navštívit.Jak už jsem psala výše, diář vznikl na podporu občanského sdružení Cesta domů. To usiluje o zásadní zlepšení péče o nevyléčitelně nemocné, umírající a jejich rodiny v České republice. Poskytuje odbornou péči umírajícím lidem a jejich blízkým, kteří o ně pečují. 

Zároveň se snaží prolomit bariéru mlčení odborné i laické veřejnosti a rovněž přispívá ke společenským a legislativním změnám, které umožní zlepšení péče o umírající lidi v naší zemi. Občanské sdružení provozuje také domácí hospic pro důstojné dožití, poradnu zejména pro rodiny umírajících i půjčovnu zdravotních pomůcky, které slouží ke zvládání běžných úkonů každodenního života a ke kvalitní péči v domácím prostředí.
Činnost občanského sdružení Cesta domů můžete podpořit různými způsoby. Můžete rozšířit řady dobrovolníků, přidat se do Klubu přátel, přispět finančním či věcným darem, koupit si něco pěkného v dobročinném obchůdku. Nebo si koupit diář na rok 2015. Stojí 290 Kč a celý výtěžek putuje na pomoc umírajícím. Více informací o pomoci naleznete tady.

***
O smrti se mlčí. Zastrkáváme ji dozadu, tam někam do nedohledna. Asi není IN bavit se o ní a lepší je řešit naše malé pozemské starosti. Že nemáme tohle a tamto ... a že se vlastně máme hrozně špatně. Jenže nemáme. Všechny problémy jsou ve tváři smrti nicotné. Máme se dobře a vlastně nic nám neschází. A protože se mám dobře, vnímám jako svou povinnost dopřát tuto možnost a toto privilegium všem. I lidé na konci svého života mají stále právo na důstojný a hezký život.
***

Pokud ještě nemáte svůj diář, zapřemýšlejte nad tímto. Na e-shopu Cesta domů už je sice vyprodaný (a to je dobře!), ale seženete ho ještě na Alza.cz - a to jak šedou variantu, tak i tu tmavě modrou. A pokud diář máte a přesto chcete pomoci, doporučuji třeba blok do školy nebo další desítky krásných věcí v dobročinném obchodě Cesta domů.

6 komentářů

 1. Jak jsi napsala, o smrti a umírajících se moc nemluví, a tak mi připadá vážně skvělé, že se dá tímto způsobem pomoci. A diáře jsou krásné!

  OdpovědětVymazat
 2. Diare su pekne. Ja uz svoj mam, takze mozno buduci rok.
  Kaviareň u mačky

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem ráda že jsou skupiny lidí, kteří se snaží podporovat věci o kterých se v české republice jednoduše nemluví. Přitom člověku se nejvíce uleví, když může své pocity a myšlenky vypustit do světa. Proč by se lidé, kteří trpí nevyléčitelnou nemocí měli stranit? Proč není víc takových skupin? Člověku přestává rozum stát nad tím, co je dnes důležité a na co se zapomíná. Možná je to jen drobnost zakoupit si diář, ale ten můj jsem si objednala dnes, společně s "blokem pro radost" a jsou to nejlépe utracené za nějakou tu dobu.

  OdpovědětVymazat
 4. Určitě ses mě v duši dotkla, a proto o diáři popřemýšlím! Smrt je všude, ale každý ji raději ignoruje.

  www.infinitetreasure.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 5. Diár už síce kúpený mám, no celá myšlienka a projekt ma chytili za srdce a rád by som pomohol aspoň tou troškou čo môžem... Akurát len neviem nikde tie diáre nájsť, aby som ich objednal :-/

  Patrik
  http://www.madebyboy.com

  OdpovědětVymazat
 6. skvělý článek
  www.christinwest.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat