NÁVOD NA BLOG | Používejte štítky efektivně

Ilustrační obrázek ke štítkům na blogu
zdroj: tumblr.com


Ahoj po dlouhé době :) V této blogové mezipauze jsem se stačila přestěhovat, zařídit byt, najít si práci a začít žít svůj americký sen s mužem, kterého mi seslalo samo nebe:) Takže tento článek bude z úplně nového místa u úplně nového stolu. A dobře naladěná:) 

A protože je dnes pondělí, ráda bych navázala na tradiční (a pozapomnělé!) Blogger Monday. Dnes spíše prakticky - opět se vrátím ke štítkům, protože jsem si sama pro sebe říkala: Máš jich nějak moc, nejde nějak efektivně snížit jejich množství? Tak jsem pátrala na webu a zjišťovala, jak na takovou efektivní správu štítků nebo chcete-li tagů. Možná to nebude nic objevného, ale třeba to těm, kteří s blogem začínají nebo kteří, stejně jako já, mají chuť trochu vyselektovat ta nejdůležitější témata, pomůže! :) 

Štítky nahrazují tak trochu vyhledávání. Jsou rychlejší - stačí na ně kliknout a vyjedou vám všechny relevantní výsledky. Váš čtenář se tak může daleko snadněji orientovat a najít či dohled konkrétní informace, které ho zajímají. Štítky fungují trochu jako navigační prvek. E-shopy mívají přehledné kategorie s mnoha podkategoriemi, na blozích to tak trochu suplují právě štítky.

5 pravidel, jak efektivně používat štítky

Buďte skromní

Nevytvářejte dlouhý seznam štítků, ve kterých se sami ztratíte. Zkuste se zamyslet nad tématy, o kterých často píšete. Určitě to bude pár oblastí, nic sáhodlouhého. A poté přemýšlejte, jaká klíčová slova byste mohli využít. Řekněme, že máte blog o bydlení. Pak se nabízí rozdělení na interiér a exteriér. Také na různé části domů, na bytové doplňky, různé druhy nábytku a podobně. Při vytváření nových štítků se vždy sami sebe zeptejte: Využiju ho i příště? Nebo je to jen jednorázová akce? Pokud je za b) správně, zkuste najít již existující štítek:) I já sama mám spoustu těch, které jsou použila sotva dvakrát!

Vytvářejte jasná klíčová slova

Štítek "Malování obličeje na ksichtík" se vám možná může jevit jako vtipný nápad, ale z hlediska jejich využití ve vyhledávačích a pochopení z řad čtenářů bude trochu nejasný. Použijte proto raději konkrétní klíčové slovo či sousloví. Čtenáři vám budou vděční!

Při jejich používání buďte konkrétní

Štítky fungují tak trochu jako zásuvky (proto ten úvodní obrázek). Jestliže máte doma stůl s šuplíky nebo komodu, do níž ukládáte věci, dost možná máte i přesně vytyčené, co kam patří. Stejně je to i na blogu. Je dobré, abyste přemýšleli nad tím, kdy štítky užijete. Píšete článek o nehtech a péči o ruce? Super, použijte jako štítek "péče o ruce". Je ale nutné k tomu používat styl či péče o vzhled? Snažte se být co nejkonkrétnější. Jedině tak využijete princip štítků ke svému i čtenářovu největšímu prospěchu!

Používejte je

Jestliže chcete svým čtenářům ulehčit orientaci na webu, používejte své štítky. Některé čtenáře může zaujmout váš nový článek a bude si chtít najít na dané téma další - například vydáte článek o novém laku a vaši čtenářku nadchne, jak krásně upravené máte nehty. A protože jste už jednou napsaly článek o tom, jak o ně pečujete a přiřadily jim štítek "péče o nehty", nebude pro dotyčnou čtenářku žádný problém přes něj daný článek vyhledat. Tímto způsobem navíc zvýšíte dobu, kterou tráví vaši čtenáři na vašem blogu. A tím se zvyšuje šance, že se stanou pravidelnými návštěvníky vaší stránky!

Mějte o nich přehled

I přesto, že se štítky zobrazují při psaní články v možnosti Štítky (jak nečekané!:), klidně si jejich seznam napište na papír a připněte na nástěnku či založte do notesu, kde si ukládáte všechny nápady na blog. (Že ho nemáte? A není to škoda?) Budete je mít vždy při ruce a můžete je vždy co nejlépe využít při psaní článku:)


A podle čeho používáte štítky vy? Vytváříte pořád nové a nové, nebo máte svých pár věrných, na které nedáte dopustit? Já si teď v nich udělám pořádek a svůj seznam napíšu do svého blogového notýsku:)

Související článek:
Jak vytvořit štítek? Jak ho přiřadit ke článku? Jak ho zrušit? Tohle i pár dalších návodů najdete v článku Rychlá Blogger poradna II.

Návod může být zastaralý. Na jeho aktualizaci se pracuje.
Prosím o trpělivost. Děkuji moc. Silvi

25 komentářů

 1. štítků mám jen pár klíčových a k tomu pár "podštítků" které k těm klíčovým přidávám navíc :) nezacházím moc do detailů, jelikož se mi to neosvědčilo, člověk se v tom pak sám vůbec nevyzná.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pár klíčových je podle mě úplně nejlepší varianta. Také zrovna přemýšlím, jak je zlepšit, aby mně i čtenářům sloužily co nejlépe a byly přehledné! .)

   Vymazat
 2. Já jich mám pár a nedávno přibyl jeden nový štítek. Zatím nehodlám nijak rozšiřovat sbírku štítků. :D Vše co na blogu by mělo být tam zatím je.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je nejlepší postoj.
   Andrejko, děkuji za komentář! :)

   Vymazat
 3. Je pravda, že teprv začínám, ale snad se se štítky moc nerozjedu a nepřeženu to :D Kdyžtak se zařídím podle tebe a svoje štítky přetřídím :) Jinak tvoje blogger monday články mne šíleně baví, myslím že je super, když někdo přináší osvětu těm méně zkušenějším třeba co se designů týče. Jen tak dál :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tay, moc děkuji! Po dlouhé odmlce mám zase spoustu elánu a už se těším, až udělám pořádek ve starých článcích z této rubriky! :) Ať slouží co nejlépe.

   Přeji příjemné blogování, hodně nápadu a zábavy při vytváření obsahu! ❋

   Vymazat
 4. Ahoj Silvi. Jsem na tom stejně, blogová poauza kvůli stěhování, práci a tak, ale stíhám sledovat a nenechám si ujít ty nejlepší a nejhlavnější články od Tebe a Vivi. :)... Štítků je pár, proč hledat jehlu v kupce sena.... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Roxi, to mě těší! A jak. Jsi zlatá s diamantovými puntíčky.
   Doufám, že Tě budu v následující dny těšit více. Těším se z takových čtenářů! ❤❤❤

   Vymazat
  2. Věříš, že o tom nepochybuju?... :) Díky Tvému blogu sbírám inspiraci a energii na to, začít s proměnou blogu po 3/4 roce.. snad se to povede. Ted konečně bude čas... :)

   Tisíceré díky za Tvůj blog! *_*

   Vymazat
  3. Jsi tak milá, Roxi! Děkuji! ❤

   Vymazat
 5. Zo začiatku som oštítkovala snáď každú vec na blogu, ale potom som prišla na to, že je to somarina :D Tak zostalo pár najvernejších :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Štítkování každého článku je v pořádku - usnadňuje to navigaci našich čtenářů - ale nic se nemá přehánět, to je pravda :) Na druhou stranu je pravda, že u kosmetických blogů je fajn, když bloggerky oštítkují články příslušnou značkou kosmetiky (pakliže se tento typ štítků používají) - jsem si jistá, že to pomůže mnohým čtenářům! :)

   Vymazat
 6. Vidíš štítky jsou super nápad! zkusím se na ně podívat. díky za tip. Jinak ti moc gratuluji ke spokojenému životu. Moc ti to přeji, uplně ta spokojenost z prvního odstavce dýchá!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Verisi, Tvůj komentář mi rozzářil mou tvář. Jsi moc milá, už Ti to někdo řekl? ❤

   Vymazat
 7. ja som to nakoniec zredukovala na tri, mám spravené jednoduché menu a som spokojná :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. A to je důležité - najít takový systém, který nám přinese radost! :)

   Vymazat
 8. Ahoj Silvi,

  sice to napazří ke štítkům, ale chtěla bych se zeptat, jak změnit ošklivý šeedý rámeček u "Hledat" na nějakou hezčí ikonu.
  Ať hledám jak hledám, nemohu to najít. Děkuji moc!

  OdpovědětVymazat
 9. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 10. Chystám se založit si blog a tohle mi určitě pomůže, tvé tipy jsou skvělé!

  OdpovědětVymazat
 11. Já jsem na blogspot přešla z blog.cz, takže jsem zvyklá na klasické rubriky. Proto tak beru i štítky. Mám jich šest a stačí mi to. :)
  Jinak jsem ráda, že jsem natrefila na tvůj blog, určitě mi hodně pomůže, protože blogspot je teď pro mě něco úplně nového. :)

  OdpovědětVymazat
 12. Máš moc krásný blog a fotky v něm.V hodně věcech mi pomohl.Jen tak dál! :)

  OdpovědětVymazat
 13. Tento blog je skvělý! Dost nám pomáhá.)) Nevíš prosím tě náhodou jak se dá k příspěvku přidat hudba? (pokud možno, aby si ji čtenář mohl vypnout, kdyby chtěl..) a nebo aspoň písničku/ky na blog jako takový?

  OdpovědětVymazat
 14. Snažím se zachovat pár štítků a také mě potěší, když kliknu na blog, kde jich není milion. Ale na druhou stranu teď hodně blogerek propaguje takový "bezštítkový styl". Prostě jenom blog, kde jsou články podle data a nic víc :(

  INKA – lifestyle, focení, líčení, krása, DIY a novinky

  OdpovědětVymazat