Děláme pro to maximum?


zdroj: tumblr
Dnes na chvíli opustím téma blogování a přejdu na osobní strunu. Na strunu, na níž si občas pobrnkává každý z nás. A to na naše životní sny. Každý z nás má nějaké představy, nějaké cíle. Něco, o čem tajně sníme, když usínáme, nebo když je nám úzko a máme pocit, že náš život za moc nestojí. To známé "až budu velký/á, tak ...."  Já pořád věřím na zázraky a že štěstí zaklepe na dveře. Pořád jsem naivní holčička.

Jenže čas běží, i když máme pocit, že se zastavil a všechno je pořád stejné. Nic není stejné jako včera. Nic nebude stejné jako dnes. Tento okamžik je jen jeden. Tento okamžik už se nikdy nezopakuje. Nikdy. Čekáním na to, až se něco stane, je jako čekáním na to, až vás někdo udělá šťastným. Nějakým zaklínadlem nebo kouzelným proutkem. Jenže opravdové štěstí přichází zevnitř, jiná cesta nevede. V časopise Live, který mi jako členovi klubu Ikea chodí, bylo napsané: "Spokojenost nepřichází sama od sebe. Nedostanete ji jako dárek. Napřed něco potřebuje - spoustu vaší energie. Ale stojí to za to." Chcete-li být spokojeni a žít takový život, který si ve vaně, pod hromadou pěny, představujete, musíte pro to něco udělat. Tečka.zdroj: facebook.com/silamysleni
Můj současný život není zhola nic, čím bych se na veřejnosti chlubila. I když jsem vnitřně šťastná za věci, které mám, a vážím si jich, některé oblasti mého života jsou pro mě jako cibule, která vás rozpláče. Občas není příjemné loupat pomyslné vrstvy a divit se, že čím méně toho máme - čím více přicházíme k jádru problému a k našemu opravdovému já - tím víc nám slzí oči. Jenže současnost je jen výsledkem našich minulých kroků a rozhodnutí. Vaše současné já je jen výsledkem toho, jak se formovalo na základě předchozích skutků. Když jsem nedávno přemýšlela nad svými životními cíli a nad tím, kam se chci ubírat, zjistila jsem, že jsou ve mně velké rezervy. Rezervy, kam až zajít, abych dosáhla toho, co chci. V hlavě mám svůj vysněný vesmír, který zatím marně čeká na to, až vytáhnu akrylové barvy a začnu ho malovat na plátno.

Zapřemýšlejte také nad tím, jestli pro svůj sen děláte všechno. Nevymlouváte se na to, že "nemáte štěstí"? Že vám "hvězdy nepřejí"? Že všechno jde čelem proti vám? Máte čisté svědomí, že svému snu, svým životním plánům věnujete dostatek energie, času i srdce? 

I když pojem "zamést si před vlastním vchodem" nemám ráda, někdy je trefný. Zamyslete se nad tím, co svému životu věnujete vy. Říká se, že vám život dá jen to, co si zasloužíte. A že to, co dáváte, se vám vrátí zpět. Ne víc. Když nad tím přemýšlím ze svého pohledu, tyhle fráze sedí. Není nic snadného přiznat si, že život je jen výsledkem toho, co do něj vkládáte. Zvlášť, pokud v něm nejste nadvakrát spokojeni. Ale když si to přiznáte, zjistíte, že všechno máte ve svých rukou. Že všechno můžete ovlivnit. Stačí jen rozrazit dveře, za kterými se strachem v očích stojíte, a říct: "Tady jsem." Uleví se vám. A v tu chvíli budete naprosto připraveni začít s čímkoliv. Vážně.
zdroj: facebook.com/silamysleni

19 komentářů

 1. Tak aby sa Ti darilo a vyšlo Ti, čo si želáš.

  OdpovědětVymazat
 2. Je to pravda :)) tak ať se Ti sny splní :)

  OdpovědětVymazat
 3. Mluvíš mi z duše. V poslední době trochu bojuju sama se sebou, protože se mi nedaří sehnat práci. Už jsem si kladla spoustu otázek, ale ještě ne tu správnou - jestli pro to dělám všechno. Alespoň si mě přivedla k tomu, abych se zamyslela.:-)

  OdpovědětVymazat
 4. Pěkný článek ;-) Chtěla bych dělat to, co jsem vystudovala, ale asi pro to budu muset začít dělat víc, než dosud. Nejdůležitější je překonat strach a hromadu odmítnutí a věřit, že to místo nakonec objevím. Ale není to pro mě moc jednoduché. Takže tvrdnu už ve druhé práci, která mi nic nedává a začínám v ní být nešťastná a děsím se, jak dlouho tam budu muset ještě být..beru to za špatný konec :-) Taky bych doporučila neposlouchat moc okolí. Miluju, když mi člověk, který hned po škole začal dělat to, co opravdu chtěl, začne vykládat, že budu nespokojená v každé práci a že mám být ráda, že nejsem na pracáku. To sice jsem, ale dlouhodobě to samozřejmě moc nepomáhá. Ať je těch cibulí v životě co nejméně ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Docela se v tobě vidím. Akorát, že já jsem po škole nesehnala práci vůbec, takže ještě navíc bojuju s penězma.:-/

   Vymazat
 5. Silvi, naprosto souhlasím. A proto jsem před pár měsíci udělala rozhodnutí a začala se seberozvojem a vzděláváním v oborech, které mě baví. Nelituji ani koruny. A jakmile jsem se rozhodla, že si začnu plnit své sny a že pro to musím něco dělat TEĎ, začaly se ke mě dostávat ty správné infomace a ti správní lidé. Mám z toho radost, vím, že jsem se rozhodla správně a že pokud člověk něčemu věří, splní se to. Dříve nebo později.

  OdpovědětVymazat
 6. Naprosto souhlasím s každý slovem. Úžasný článek!!!!!!!

  OdpovědětVymazat
 7. Čistá pravda. Náhody neexistují a štěstí? To bych shrnula golfovým "čím víc trénuješ, tím více máš štěstí". Štěstí je pravděpodobnost, kterou můžeme zvýšit. Přeju aby se všechno vydařilo... Veronika

  OdpovědětVymazat
 8. Super článek. Máme stejné myšlení.....
  If you can dream it, you can do it !

  OdpovědětVymazat
 9. asi každý z nás čas od času řeší, jestli a zda vůbec může ovlivnit svůj osud. a protože je to i moje "téma", mám tady dva odkazy, které se mi líbí. Video z TED Talks o sebevědomí. Naprosto skvělé! http://www.youtube.com/watch?v=w-HYZv6HzAs
  A pak článek o tom, jestli talent nebo dřina. http://www.podnikatel.cz/clanky/ivo-toman-motivace-zvenci-je-jako-smrad-5/
  Tolik lidí si myslí, že když umím kreslit, tak jsem se s tím asi narodila... Jak naivní. A to stojím teprve na začátku. Ale náročná je ta sebemotivace. Protože cesta k úspěchu je hodně dlouhá a náročná.

  OdpovědětVymazat
 10. your website content very nice but you template not beauty please change your website themes just click Bigmass Templates

  OdpovědětVymazat
 11. uff, těžký článek na ráno, ale tolik pravdivý. Já jsem spokojená, s tím co mám si nemůžu stěžovat. Samozřejmě je vždy něco co člověk nemá a chce za tím jít, v tom je ale to kouzlo;) přeji ti ať se ti splní vše co chceš

  OdpovědětVymazat
 12. Já si mé přání zatím splnit nemůžu. Chci úspěšně složit maturitní zkoušky dostat se na vysokou. Můžu pro to ale udělat to, že se budu pravidelně učit. Což už dělám. Teď bohužel musím počkat na štěstí a doufat, že nebudu mít u zkoušek a u přijímaček moc velkou trému :D.

  OdpovědětVymazat
 13. Silvi, hezký článek! Když už jsme u tohoto tématu, dovolím si zmínit knížku Tajemství a její pokračování Moc. Pro někoho se to může ze začátku zdát jako takové science fiction. Ale musím říct, že něco to do sebe určitě má. Obojí jsem četla někdy loni na podzim a od té doby pohlížím na svět tak trochu jinak, jak bych to řekla ... víc pozitivně. Celkově můj život se v mnoha ohledech změnil k lepšímu. A čím to je? Přišla mi snad do cesty nějaká zvlášní náhoda? Ne. Je to o tom, že člověk si svůj život tvoří sám, o tom jak přemýšlí, jak se chová. Zrovna jsem si tak v hlavě promítala, co bych všechno na tohle téma mohla napsat, ale to by bylo na dlouho :-). Tak ještě jednou pochvala za článek a přeju hezký den :-)

  OdpovědětVymazat
 14. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 15. Vaše články jsou moc krásné a inspirativní, ale musím říct, že zrovna tenhle dost zabolel. Ne vždycky si každý může plnit své sny, a nemusí za tím být výmluvy. Někdy to maximum, co člověk může dělat, stačí právě na to, aby se udržel při životě. Někdy vás od toho, po čem v životě toužíte, oddělí neviditelná stěna nemoci a bezmoci. A každé "Říká se, že vám život dá jen to, co si zasloužíte" je pak jako rána nožem do srdce.

  Internet je takovýhle inspirativních citátu plný. Ale často se dají aplikovat jenom na ty šťastnější... a ti šťastnější na to často zapomínají.

  "Zapřemýšlejte také nad tím, jestli pro svůj sen děláte všechno. Nevymlouváte se na to, že "nemáte štěstí"? Že vám "hvězdy nepřejí"? Že všechno jde čelem proti vám? Máte čisté svědomí, že svému snu, svým životním plánům věnujete dostatek energie, času i srdce?"

  Moct naplno jít za svým snem je luxus.

  A když se za tím svým snem vydáte, vzpomeňte si někdy i na ty méně šťastné. Na ty, kteří dělají maximum... kteří každý den bojují... a stejně to nestačí ani na" obyčejný" život, jaký mají ostatní. Natož na jiné, větší sny. (Které máme taky, protože lidi jsou snící tvorové, a ty pak v mysli ve dne v noci hoří a pálí, protože se zdají nedosažitelné a nesplnitelné.)

  Vzpomeňte si někdy i na to, že váš obyčejný život je pro někoho tím, o čem sní.

  Pro který dělá maximum.

  A stejně to někdy není dost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Milá neznámá (ač bez podpisu, očekávám, že jsi asi žena),

   moc děkuji za Tvou přízeň i to, že ses doklikala až ke článku, který je přes 6 a půl let starý. Moc si toho vážím, že jsi strávila svůj čas na mém blogu.

   Moc mě mrzí, že Tě tento článek bodl do srdce. S takovými motivačními texty je to vlastně složité. Podobné motivační texty mají mnoho smyslů a záleží, v jaké životní situaci nás zastihnou. Jeden je bere jako výzvu, druhý jako ránu do žeber. Je mi obrovsky líto, že musíš zažívat to, co zažíváš. Někdy se stávají situace, u kterých si říkám, že kdyby existoval Bůh, tohle by snad nedovolil. Anebo nás napadá, co je tohle za zkoušku? Co nás to má jen naučit? Ne, o šest a půl let už vím, že někdy nám život naloží tak těžký osud, že je moc těžké jít dál. A jediné, co bychom si přáli, je žít úplně "normální nudný život".

   Vlastně nevím, co se Ti děje, ale moc si přeji, abys v životě našla tu útěchu, ať už to budou jiná slova, hřejivá náruč, meditace či víra.

   S úctou
   Silvi

   Vymazat
 16. Hezký den,

  Děkuji moc za milá slova, po mých pocitech po přečtení článku mě Vaše odpověď naopak zahřála u srdce 🙂
  Chápu, že je těžké napsat motivační text tak, aby sedl všem - asi se to ani nedá, a je dobře, že se o to přes to snažíte. A rozumím i tomu, že během let se pohled člověka změní, přestože text na internetu zůstává.
  Moje reakce vycházela především z bolesti nad tím, že lidé jako já, kteří bojují s nějakou těžkou a zvenčí neviditelnou nemocí jako by pro většinu společnosti neexistovali, že s našimi (ne)možnostmi se obecně nepočítá - vlastně se to netýkalo jen vašeho textu konkrétně, ale mnoha věcí, na které průběžně narážím. Děkuji, že jsem si tu mohla kousek té bolesti aspoň na chvíli odložit, a za vaši vstřícnou a chápavou reakci.

  Píšete krásně a budu ráda ve čtení vašeho blogu pokračovat.

  Přeji vám vše dobré,
  Helena

  OdpovědětVymazat