5 věcí, které mě baví v lednu


Už ani nevím, kdo s tímto nápadem přišel, možná Mia na svém Kissbooku, nebo to už má dlouhé trvání a já jsem si toho všimla až u ní. Ale líbí se mi ta myšlenka pěti věcí, které člověka baví (nebo které dostal darem nebo prostě - které pro ně mají význam!). K něčemu se vám totiž přiznám. Já se často pro něco nadchnu a drží mě to. Ale často ne dlouho. To je ten největší problém. Zmizí to tak rychle, jak rychle vzplálo. I když se s tím něco snažím dělat a být ve svých zálibách stálá, nepovede se to vždycky. Proto si chci každý měsíc zapisovat, co mě těšilo. A bavit se nad tím, jak se to mění, nebo být naopak překvapená, že to, co mě bavilo v lednu, mě těší i  v červnu. Blog je totiž taky takový malý deníček. 

Sebevzdělávání se složkou od Vivi :)


Asi to bude znít směšně v období zkouškového, ale dobrovolně nalévám do hlavy angličtinu po hektolitrech. A taky marketing, který byl kdysi mým denním chlebem a začíná mi chybět. Na vysvětlenou, školu jsem dostudovala. Možná právě proto je teď učení v mých oblíbených pěti položkách! :) Je zvláštní, že člověk až zpětně vnímá, jak se měl dobře za dob studia, kdy se musel starat jen o to, jestli zajít na přednášku nebo na to péct. Kdybych mohla přetočit ručičky pár let zpátky, zopakovala bych si studium, klidně od prvních nesmělých krůčků. Možná to tak někdo nemá, a jakmile odešel ze školy, oddychl si a ani nevzdechl po hodinách ve škole, já ale nejsem ten případ. A přemýšlím, co dál. A jestli něco dál. 

Vy, kteří už nechodíte na vysokou, máte to taky tak? Anebo jste si oddychli a  ze vzpomínek se vám ještě teď dělá mdlo?
 
+ ještě musím dodatečně vychválit složku, kterou jsem dostala od Vivi. Pokud vás studium nebaví, pořiďte si barevné pomůcky. A veselé, co nejvíce. Alespoň mě to hrozně moc pomáhá a prostě mě baví koukat na to a otevírat.   


Motivační knihy


zdroj: melvil.cz


Mám hrozně ráda motivační knihy. Takové, které člověka nakopnou a donutí vstát. Perfektní zkušenost mám s nakladatelstvím Jan Melvil Publishing, doporučuji vám projít si jejich nabídku, mají v ní spoustu zajímavých knih. Stejně tak bezvadný je web Mít vše hotovo. Dávám si denní dávku jejich článků a doporučuji všem. Rozšíří obzory a donutí člověka přemýšlet nad sebou samým!


Knihu, kterou vám představuju, ještě přečtenou nemám. Koupila jsem si ji z Ježíškových peněz a plánuji si ji přečíst až za odměnu:) Mám ráda takové motivační výzvy a jsem v tomhle jako ten malý pejsek, který dá pac za kostičku! Takže až bude můj TO DO LIST poškrtaný od á do zet, Jillian, těš se! ( A ano, je to TA Jillian Michaels z 30DAY Shred nebo Body Revolution!) Přikládám pro zajímavost text ze zadní strany knihy:

Neexistuje žádný cíl, jehož byste nemohli dosáhnout, žádný sen, který byste nemohli zrealizovat. Musíte jen zjistit, jak na to. V tom vám pomůže tato kniha, na rozdíl od mnoha jiných příruček, které vám jen doporučí, čeho byste měli docílit, ale už vám neporadí, jak se to dělá. Zapomeňte na "přežívání". Každý člověk má schopnost žít na sto procent, spokojeně, zdravě, bez bolesti a trápení. Zkuste to i vy! Nebojte se jít vstříc radosti a pocitu naplnění, změňte sny ve skutečnost.

iPod


Je to naprosto normální, že jsem ve většině věcí pozadu:) To, že se tu raduji teprve teď z iPodu, který už má spoustu lidí x let doma, proto nepokládejte za něco neobvyklého. Zasmějeme se a jedeme dál. Proč jsem ale po něm sáhla? Jsou dvě příčiny, které hrají velkou roli. Můj starý MP3 přehrávače v posledním dechu zvládl tři písničky a pak se odporoučel vybít. A protože jsem si moc poslouchání hudby z telefonu neoblíbila, byl problém na světě. Ještě, než jsem zabředla do vybírání přehrávače, přečetla jsem si knížku o Stevu Jobsovi. A po ní bylo rozhodnuto!

Doma už mám stařičký iPod Shuffle, který je prostě nerozbitný. Na to, že se mnou válčí už pěkných sedm let minimálně, je bez kazu, s šokující výdrží a vůbec prostě. Takže, když jsem jako obvykle dostala pod stromeček obálku, rozhodla jsem se, že si nějaký zachovalý pořídím. A i když toho zažil po cestě ke mně dost (ztratil se v depu a mě došla jen prázdná obálka!), vzpamatoval se a má mě rád. Stejně jako já jeho:)

Plánování s mým diářem


Můj diář na rok 2013. Předčil Moleskine, který jsem dlouho měla jako nenahraditelného vůdce. Inu, stalo se a velkou roli zde hrála skutečnost, že tento diář má nejen fialovou gumičku, ale byl o polovinu levnější. Série fotografií, které vidíte na přední straně, je z Vídně a původně to byla velká pohlednice. Jenže rozstřihla jsem ji na dvě části, jednu jsem nalepila na přední stranu a druhou mám jako záložku. A víte co? Miluju diáře a plánování. I když mi občas dává zabrat všechno splnit (jsou prostě dny, kdy se mi nic nechce, přiznám to bez okolků), jsem díky všem těm poznámkám daleko pracovitější. A to by se dalo říct, že blbý papír toho snese a sliby ho bolet nebudou. Jen si zkuste napsat úkoly a pak je nechal ladem ležet nesplněné. Svědomí vás dohoní:)

Inspirující citáty

zdroj: behappy.me

A poslední, o čem se chci zmínit, jsou inspirující citáty. Má to něco společného i s motivačními knihami, které jsem tu avizovala. Tyhle motivační výzvy já mám moc ráda. Vybrala jsem stránky Be Happy, ale je jich spoustu! Zkuste si zadat do Goglu třeba Inspirative Quotes nebo hned najet třeba na Five Word či Daily Positive Quotes. Vždycky si tam najdu něco, co dokonale sedne do mé momentální nálady!

A co patří mezi vašich top 5 věcí, činnosti, aktivit, zálib v tuto chvíli?

44 komentářů

 1. Já se hodně těšila, až úspěšně dokončím vš a začnu pracovat, bohužel jsem nesehnala práci ve svém oboru a musím zatim dělat to, co mě nebaví, mám příšernou pracovní dobu a směšné peníze, ale přesto tu práci teď potřebuju. Takže v tomhle případě bych snad radši i studovala :-) Ale až budu dělat to, co chci, vrátit se na vš určitě chtít nebudu ;-) Díky za tipy na motivační knihy.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Eli, vlastně jsi odhalila příčinu mých vzpomínek. Jsem na tom stejně! A možná proto bych snad raději i studovala. Držím nám palce, ať brzy děláme to, co nás baví a k čemu jsme předurčené!

   Vymazat
  2. Děkuju, také držím palce ;-) Dělat práci, kterou už od začátku člověk nenávidí, není zrovna nejlepší vstup do dospěláckého života. Doufám, že budu moct brzy odejít za lepším místem. A Ty také ;-)

   Vymazat
 2. Milá Silvi,

  krásné "těšící okénko" jsi nám tu otevřela. A desky od Vivi - to je třešnička na dortu ♥.

  Přiznám se, že já jsem přesně ten případ, který si pořádně oddychl, když dodělal školu. Pětiletá střední, šest let vysoká...už nikdy nechci vidět skripta ani omylem. ;-) A přitom mě škola docela bavila, ale ráda se vzdělávám sama (nebaví mě biflovat se něco, co musím).

  Ať tak či onak, jsem si jistá, že Ty zvládneš úplně všechno.
  Vivi

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vivi, kolikrát mě zajímalo, co vlastně děláš! Mám jeden tajný tip, ale kdybys mi napsala, byla bych ráda! Jsem zvědavec zvědavá!

   A máš pravdu, biflování něčeho, co člověku "leze krkem" je na houby. Jak se to říká? Člověk často zapomíná na to zlé a vybaví se mu jen to hezké. A platí to asi i v tomto případě.

   Děkuji za komentář i důvěru ve mě vloženou :)

   Vymazat
 3. Ta složka a ten diář, nádhera! :)

  OdpovědětVymazat
 4. tvých pět se mi moc líbí:) co se té školy týče, tak jsem právě uprostřed zkouškového..ale i když se mi do toho někdy nechce, tak je mi jasné, že až ji dodělám bude mi moc chybět. Ani ne tak to učení, ale čtení zajímavých věcí, chození na přednášky, zkrátka to "chození do školy". A proto jsem si už teď vytyčila kurzy, které chci absolvovat až do školy chodit nebudu;)Hezký den:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Máš pravdu, přesně to "chození do školy".
   I když jsem dojížděla, teď zpětně si říkám, že ani ta cesta vlastně nebyla špatná. Asi to hodně souvisí, že teď můj život v této oblasti (studium/kariéra) je na prachbídné úrovni a člověk najednou oprašuje ono heslo "Člověk pozná, co vlastně měl,...."

   A jaké kurzy sis vytyčila? Prozraď! Inspiruj!

   Vymazat
 5. S tím učením ti absolutně rozumím, úplně ze stejných důvodů jsem znovu začala studovat VŠ a tentokrát úplně jiný obor. Teď před státnicemi už se ale zase těším, až učení utichne. Díky za tipy na motivační knihy. Určitě některou vyzkouším. Já nedám dopustit na Všecky krásy světa od Seiferta. Je to próza a moje bezedná studnice životní inspirace.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Všecky krásy světa - moc děkuji za tip. Když se dostanu k Seifertovi, je to jako jet loďkou daleko, do zapomnění, užívat si lekníny a sluníčko. :)

   Vymazat
 6. Já teda taky musím říct, že jsem ráda ze školy už venku:) Občas se mi zdají hrozné sny, že teprve musím udělat maturitu, a že to nemůžu zvládnout apod. O vysoké tolik ne, jednou se mi dokonce zádlo, že musím dokončit základku, to bylo obzvlášť hrozný:))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Iri, sen o základce pobavil:) O té se mi nezdá, vlastně na ni nemám ani žádné velké zážitky, když si na to tak vzpomínám:) Ale na střední myslím v posledním roce často.

   Vymazat
 7. Diář bych si taky chtěla koupit a hlavně ho nepřestat používat po měsíci jako každý jiný rok ;) Jinak moc děkuju za odkaz na web Mít vše hotovo, teď jsem dočetla článek o tom, jak psát diplomku a všechny ty tipy jsou vážně užitečné a já se hned diplomky bojím trochu míň :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, moc ráda jsem takhle zprostředkovaně pomohla. Mám radost, že tvé obavy se zmenšily. Snad se psaní diplomky podaří:)

   A s diářem to chce vůli. Říká se, že na nacvičení zvyku je potřeba 21 dní. Možná je překonat (důkladně) a pak už nedáš bez diáře ani ránu:)

   Vymazat
 8. Já jsem momentálně v takovém tom nepříjemném mezidobí - studium ještě ukončené nemám, ale klasické zkouškové letos taky neprožívám - místo toho sedím doma, nervuju se a učím se na státnice. Po většinu studia na VŠ jsem taky chodila a chodím do práce a to dokonce v oboru, takže ten přechod budu určitě vnímat spíš příjemně - už toho nebudu mít tolik a snad bude víc času (třeba právě na knížky).

  S láskou ale vzpomínám na střední - to byla absolutní pohoda a klídek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tohle období jsem taky zažila. Cítila jsem se popravdě prázdně. Jak jsi na tom ty?
   Práci v oboru Ti závidím. Mít práci v jedné oblasti, kterou miluju, je můj sen. Který se splní. věřím v to!:)

   A střední - to byly časy! Také s nostalgickým úsměvem vzpomínám!

   Vymazat
 9. Ja som doštudovala len nedávno a keďže to bol boj, povedala som si, že konečne. Keď som ale zistila, ako vyzerajú problémy po škole, keď najväčším problémom nie je zohnať skriptum, aj mi toho konca školy prišlo ľúto...Radšej ma tam mali naučiť, ako žiť v realite :))

  Ale tento článok je veľmi sympatický, dúfam, že budú pribúdať pravidelne takéto "5 věcí" články ;) A páčia sa mi motivačné citáty , tie si ja pravidelne zapisujem do diára a potom sa na ne pozriem, keď mám deň blbec :)

  Basha

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas! Ty problémy po škole jsou jiného rázu a to jsem teprve na začátku "normálního života". Souhlasím, že by nějaký předmět o životě nebyl k zahození:) Člověk, který "to nijak zvlášť" neřešil, pak padá na hubu a kouká, co všechno musí zvládnout/zařídit/nakoupit/udělat :)

   Děkuji za pochvalu článku. Myslela jsem si, že to nebude nic žádaného, protože přece jen - je to o životě a prostě povídací (dalo by se říct "o ničem"). Ale jsem moc ráda, že komentáře přibývají a jsou pozitivní!

   Vymazat
 10. Já jsem v posledním ročníku vš a vůbec se mi nechce se studiem končit! Sice mě můj obor zrovna nebaví, ale není to pro mě nijak extra těžké (i když teď před státnicema se dělají ramena lehce :-D ). O prázdninách jsem si vyzkoušela na stáži, jaké je to pracovat na plný úvazek v mém oboru (přibližně) a když na mě dolehla ta zodpovědnost, k tomu strach, že po škole nenajdu slušnou práci, nejradši bych tu školu nikdy nedokončila!! I když musím přiznat, že je fajn mít měsíčně vyšší příjem než ta trocha z brigád... Ale zas výdaje budou vyšší... A ta představa, že budu pracovat nějakých 40 let vkuse! Začínám svoji Alma Mater velebit až donebes!!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anonymko, Tvůj mail mě tak potěšil, to je milé, takové rozpustilé, úplně vidím tvůj děs v očích! :)))

   Vymazat
 11. Jé, Silvi, zase krásný článek! Tvůj blog je fakt strašně super, vždycky si na něj jdu odpočinout, nabrat trochu pozitvni energie a tak. Paráda!:) Nevím proč, ale vždycky zjistim, že všechny ty věci, co teď řešim jsou úplně nedůležitý, nepotřebný... děkuju!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jani, jsi zlatá. Moc děkuji za tato slova. V poslední době se mi nedostává moc času na psaní článků v takové intenzitě, jak bych si přála, proto mám radost, že když už něco napíšu, píšete mi, komentujete a jste tak milí.

   Přeji Ti, ať nemusíš řešit žádné problémy, ani ty nedůležité. ***

   Vymazat
 12. ale na druhou stranu tě teď za ten web mít vše hotovo nemám ráda!:D Místo učení to teď ceeelý projíždím :DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nic, já muzikant:)
   Ale zase je to na druhou stranu lepší, než sledovat Facebook, který člověku nic nedá:) Ber to tak!

   Vymazat
 13. Tohle je skvělý článek! I fotky jsou krásné, a pak že se Ti nedaří fotit.

  OdpovědětVymazat
 14. Krása ♥. Moc mě inspiruješ, miluju to tady u tebe!
  Zatím jsme v posledním ročníku BC a chci na Mgr, ale studování mi bude určitě chybět! Už ted mi chybí i ten "blbý" všeobecný gympl :D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ochwey, děkuji za komentář! ♥
   Střední škola je klasa, také ráda vzpomínám! :)

   Vymazat
 15. Tyjo, asi se taky inspiruju a něco takovýhleho dám dohromady :)).
  http://penguinsdesign.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
 16. Zaujímavý článok, páčia sa mi hlavne tie citáty a ten tvoj diár <3 Mohla by si niekedy urobiť niečo ako náhľad no neho, zaujímalo by ma, čo máš na práci :DD

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jass, děkuji!
   Náhled - já ti nevím:)
   Ale můžu alespoň popsat, co v diářích obvykle bývá. (plánuji to detailněji den předem nebo při snídani)
   - mívám tam napsané úkoly, které chci stihnout s prioritou, jak moc jsou důležité (ABC)
   - protože teď jsem začala dělat kurz AJ a snažím se jazyk dostat co nejvíce do denního života, mám vždycky malý odstavec o angličtině. Typu přečíst tu a tu knihu, stáhnout si podcasty do přehrávače, vytisknout článek, přečíst si něco o nějakém gramatickém jevu.
   - pak mám takový odstaveček s cíly na daný den, které by mě měly někam posunout. Protože se aktivně věnuji žurnalistice, bývají tyhle cíle spojení třeba s ní (oslovit nakladatelství/sehnat knihu...) a taky se v těch cílech často objevují věci ohledně společného bydlení, které s mým přítelem plánujeme. Prostě takové malé úkoly, abych si večer řekla: tak a jsem zase blíže ke svému cíli.
   - a pak už tam mám aktuality typu "zajít do banky/poslat balík/cvičit Jillian/vyřešit návrh na logo"

   Možná se to někomu bude zdát moc, ale mě vyhovuje, když vidím ten směr, pohyb kupředu.
   A není důvod si to třeba takhle nenaplánovat, když má člověk málo času. Jenom tomu musíte přizpůsobit svůj časový font. Když mám ten den práci (tzn. od devití do osmi zabitý čas), mám tomu úměrné cíle a úkoly. Jakmile se ale člověk naučí pracovat s časem ku svému prospěchu a odstraní zbytečné vysedávání u počítače, stihne toho opravdu hodně.

   Tak snad jsem ti to alespoň trochu přiblížila:)

   Vymazat
 17. krásně to máš všechno upravené ! :D ... Opravdu! A ten diář ... jedna nádhera ;)Moc jsi mi pomohla s těmi stránkami s citáty! Takové již dlouho hledám ;) ... Měj se krásně :)
  Lenka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Leni, moc ráda jsem byla nápomocná! Ať Ti citáty přinášejí do života inspiraci!

   Vymazat
 18. Nádherný článek, bavily mne naprosto všechny body!! Já jsem zrovna dneska nastoupila na plný úvazek do práce v oboru, který jsem vystudovala a v magisterském studiu budu pokračovat dálkově. Nemůžu tomu ani uvěřit, celý třeťák jsem se nervovala, že si žádnou práci neseženu:) Takže neklesej na mysli, ono to všechno vyjde:) A děkuju za tipy, už to mám vše uložené v oblíbených. Miluju Tvůj blog:) Mě v poslední době nejvíc baví zařizování nového bytu, který jsme si s přítelem pořídili, pak taky vytvářím scrapbook a to miluju:) Jo a vrhla jsem se na cvičení a zdravý životní styl obecně, poslední rok jsem se totiž šíleně zanedbávala:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Beauty, moc Ti přeji, že máš práci v oboru!!! Krásný! Muselo se Ti určitě moc ulevit, když ses tak strachovala.
   Za tipy nemáš zač, určitě budou přibývat!
   Zařizování bytu závidím! A cvičení i celkový zdravotní styl kvituji a chválím. Člověku se pak lépe dýchá a je mu fajn i na duši!

   Vymazat
  2. Děkuju, ty si milá! :) ale teď mám zase strach, abych to zvládla, ale zjistila jsem, že si musím víc věřit:)

   Vymazat
  3. Strach z nových věcí a zodpovědnosti je normální. Obavy - zvládnu to? budu dobrá? - nás takhle nevědomky dohání k tomu snažiš se více, než kdyby nám ta nová situace byla ukradená.
   Já věřím, že všechno zvládneš!

   Vymazat
  4. Ty si úžasná, víš to? :) Tvůj blog na mě vždycky působí strašně motivačně! :)

   Vymazat
 19. Já končím příští rok VŠ je pravda že mi asi trochu bude chybět - jak tady už někdo napsal, člověk nemá jiné starosti a svým způsobem je život o něco lehčí a optimističtější. Bohužel teď se nacházím na konci zkouškového a příští týden mě čeká poslední zkouška - ale zato nejtěžší, už jsem ji musela o týden odložit a vážně z ní mám strach (ekonomie není mojí silnou parketou ani radostí), takže místo fajn pocitu, že se člověk něco nového zase dozvěděl mě teď jímá zoufalství a nervy. V takových chvílích si říkám ať už mám tu vešku za sebou ;-)
  Tak krásný den přeji :-)

  OdpovědětVymazat
 20. Já bych už do školy nešla ani za nic! Ještě dnes z ní mám noční můry, přesto že mě bavila a mám červený diplom. Jsem ráda, že už je to za mnou a jsem svou vlastní paní :-)

  giveaway

  OdpovědětVymazat
 21. Ja priam milujem motivačné knihy, hlavne Marphyho Moc nášho podvedomia :) Máš super blog :)

  OdpovědětVymazat
 22. Jillian je super:) a to mi bola zo začiatku dosť nesympatická:)

  budem rada, keď sa prídeš pozrieť:)↓


  nati

  OdpovědětVymazat