NÁŠ DOMOV | Co je mému srdci blízké

Když se tak dívám na papírové krabice, které se postupně plní našimi věcmi, napadá mě jediné. Je čas na další díl seriálu Náš domov! (mimochodem úvodní díl si můžete přečíst tady) Dnes to bude na téma, co je mi blízké, které barvy budou u nás doma převládat a co bych ráda začala dělat jinak než doposud.

Zdroj fotografií: Cate st hill


Abych předeslala úplně na začátek, ve stylech interiéru se vůbec nevyznám. Scandi. Venkovský. Bohémský. Minimalistický. Uf! Co ještě patří do severského stylu a co už ne? A kdy je styl retro a kdy vintage?

Pokud ale mohu soudit jen z fotografií, docela blízké jsou mi skandinávské interiéry. Čím jsem starší, tím více oceňuji v interiéru jednoduchost, jemné barvy a čisté linie.  Je mi příjemná kombinace světlého dřeva s bílou, šedou, béžovou a špetkou zlaté. A špetkou ženskosti v podobě tlumených odstínů růžové.

Zdroj palety House Beautiful (v odkazu si ke každé barvě můžete něco přečíst)

Poslední dobou si ani nepotrpím na mnoho dekorací, jak tomu bylo dříve. Jednak to beru z toho praktického hlediska, pak taky už mi nějak vadí být obklopena mnoha věcmi. Je to teď velký trend, ten minimalismus, já vím. Nicméně opravdu na sobě pociťuji, že čím méně věcí kolem sebe, tím více mám čas na to, co je důležité.


Zdroj fotografií: Homes To Love

Co je pro mě taky podstatné, je dostatek důmyslně řešených úložných prostorů. Není pro mě nic otravnějšího, než když se na takových těch frekventovaných místech válí hory papírů, sešitů, otevřené dopisy a další třicet tisíc věcí, které mají tendenci se každou minutou zřítit. Jsem na to expert, bohužel! Myslím si ale, že každá věc má mít své místo. Pak se i ten pořádek daleko lépe udržuje.

Zdroj fotografií: Cate st hill


A to už navazujeme na to, co bych chtěla v novém domově dělat jinak. Mám velké cíle, tak teď je jen zrealizovat! Třeba se v těchto bodech taky najdete, anebo se nad některými minimálně zamyslíte.

 • Minimalizovat množství věcí – Abych řekla na rovinu, nejsem asketický minimalista a nepotřebuji mít dvě trička a čtyři talíře. Nicméně naprostou souzním s myšlenkou, že s menším množstvím věcí můžeme tak nějak lépe dýchat. Sama to vidím – máme doma opravdu mnoho zbytečností a už mě to vyloženě irituje. Takže méně je více a tečka.

 • Mít na všechno své místo – Velký kámen úrazu naší současné domácnosti. Od té doby, co jsem zrušila svůj pracovní stůl, aby dcera měla více místa na hraní, se nám tady věčně povalovaly moje zápisníky, diář, samolepky, rozečtené knihy a časopisy. Zkrátka jsem si pro ně nevytvořila dostatek místa a muž z toho byl na mrtvici. A takových věcí, které nemají své místo, je tu až příliš.

 • Zorganizovat si péči o domácnost – V tomhle jsem neskutečný chaotik. Úklid, nákup potravin a vaření. No, tak tohle v malíčku bohužel nemám. Uklízím obvykle velmi nárazově. Až když už je toho prachu příliš, nejde zavřít skříň a koš na prádlo přetéká. Stejně tak oběd. O víkendu kolikrát ani o půl dvanácté nevím, co vařit. A když už to vymyslím, nemám potřebné suroviny. Strašně se za to na sebe zlobím, protože to pak ovlivňuje i mou náladu a jsem po zbytek dne podrážděná. 

Už se moc těším, až se to změní. Věřím, že nová domácnost bude ten správný impuls. Jsem si jistá, že mi tyhle návyky dodají více klidu a sebedůvěry a my všichni se doma budeme cítit daleko lépe. A o to jde! ♡

  A na závěr trochu inspirace

  Ke každému dílu tohoto seriálu se vám budu snažit dát i konkrétní inspiraci z českého e-shopu či obchodního řetězce s nábytkem. První volba padla na Bella Rose, který se přímo specializuje na skandinávský design a jehož doplňky krásně dokreslují tento článek. Sympatická majitelka Martina Svadbíková se svým týmem byla dokonce tak laskavá, že nám věnovala pár drobností do našeho nového bytu! Tímto moc děkujeme. ♡   6 komentářů

  1. Znáš blog Terapie domova? Pomáhá s chaosem, se zvládnutím práce o domácnost. Plus různé zajímavé články(Konmari, minimalismus a tak. .) Ivča

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Ivčo,
    znám, znám! Jakmile se trochu oklepeme od stěhování, mám v plánu to pořádně prostudovat. Fakt chci najít řešení, které mi bude vyhovovat a bude pro mě dlouhodobě udržitelné! Snad se podaří:)

    Děkuju za komentář!
    Silvi

    Vymazat
  2. Tiež milujem minimalistickosť v bývaní a tvoj štýl sa mi veľmi páči. Všetko je také jednoduché a zároveň plné života <3 krása! <3
   WOLF CHILD

   OdpovědětVymazat
   Odpovědi
   1. Noro, moc děkuji! Jsem ráda, že to vnímáme stejně. ♥

    Měj se krásně!
    Silvi

    Vymazat
  3. Já stěhování a atd. fakt nemám ráda, je to strašný chaos a necítím se v tom moc dobře :D Proto celý víkend jenom vybaluj a přitom peckuji svoje kluky :D Jinak čím méně věcí tím líp, taky jsem se to naučila. My doma byt furt tak pomalu zkrášlujeme ale není to už takovu prioritou :D Ted předělávám pokojík pro našeho králíčka tak se moc těším <3

   Budu se těšit na další článek o bydlení.

   allaboutcandyslife

   OdpovědětVymazat
  4. Máte to moc krásné :-) Líbí se mi to využití nevýrazných barev. Opravdu to do sebe všechno krásně zapadá. Chystám se pořídit si nový byt, takový. A doteď jsem vůbec nevěděla, jak si zařídit interiér, ale tenhle váš styl mi opravdu hodně sedl.

   OdpovědětVymazat