Její smích


Když se stanete rodiči, budou vás najednou dojímat i zdánlivé maličkosti. Rána, v nichž otevřete oči a první, co vidíte, je její upřený pohled. Večery, kdy usínáte a držíte ji za maličkou ručičku. Cítíte, jak pár centimetrů od vás oddychuje, a přemýšlíte, co se jí asi zdá a jestli jste v tom snu i vy. Když vám sama nabídne nožičku, jakmile vidí, že ji budete oblékat punčošky. Maličkosti, které se vám nesmazatelně vryjí pod kůži jako tetování a při každé vzpomínce na ně ucítíte slabost v kolenou a tam někde na duši.
Když se naše holčička narodila, plakala jsem dojetím snad neustále. Byl to cit, se kterým jsem se ještě nikdy nesetkala a vůbec jsem nevěděla, jak s ním naložit. Vzpomínám si, jak se ve sprše slzy mísily s vodou a sprchovým gelem a vůbec to nešlo zastavit. V tu chvíli jsem pochopila význam pojmu slzy štěstí. Vůbec jsem netušila, že mateřská láska může být tak silná. Že srdce může být tak plné, až přetéká.

Zůstalo mi to. I když už dojetím ve sprše nepláču tak často, stále se mi třesou koutky a lesknou oči v nepředvídatelných chvílích. Přichází to najednou. Znenadání. A tak třeba ve chvíli, kdy ji honím po celém bytě a ona výská nadšením, mám chuť se zase schovat do sprchy a brečet jako tehdy, když jí byla velikost 56 zoufale velká.

Asi nejvíc to zažívám ve chvílích, kdy se směje. Smích vašeho dítěte je asi to nejhezčí, co kdy uslyšíte. Když se směje, vím, že svět je v pořádku. Když se směje, mám chuť ji obejmout tak pevně, až přestane na mikrosekundu dýchat. Když se směje, zapomenu na všechno nesplněné, co jsem si v životě přála. Protože to právě nastalo. Smích vašeho dítěte vám odpovídá na otázku Má můj život vůbec smysl?

Už asi napořád budu máma, co se dojímá. Plačka, co utíká do sprchy a musí si dávat pozor, aby se jí hlas netřásl až příliš. Ale díkybohu za to. Díky za ten život, kdy mohu potají stírat slzy štěstí.

Fotografovala nás Lada Dobiášová.

10 komentářů

 1. To je nádherně napsané.) Až mi slza ukápla. .fňuk. .

  OdpovědětVymazat
 2. Moc děkuji! ❤️❤️❤️

  OdpovědětVymazat
 3. Znám tento pocit, zachvilku se mi narodí druhá holčička..:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jů, Veru, tak to přeji hodně štěstí a zdraví celé rodině! :) To je krásné, malé sestřičky ♥

   Silvi

   Vymazat
 4. Nádherná článok! <3 Musíš byť hrdou a milujúcou mamičkou :)
  WITHGREYWOLF

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nori, moc děkuju! ♥ Hrdá jsem každý den, každou minutu. A miluju tak, že mi skoro puká srdce. :)

   Ať se daří!
   Silvi

   Vymazat
 5. To je tak krásně napsané a nemůžu než jen souhlasit <3

  OdpovědětVymazat
 6. To je hrozně krásnej článek <3 a ta fotka je úžasná!

  OdpovědětVymazat