Blogger Monday: Zaostřeno na vzhled

zdroj: madebygirl.com; text dodán mnou

Na mailu mi občas přistane zpráva, v níž mě někdo z vás žádá o to, abych mu udělala design blogu. Ve většině případů to musím odmítnout. Jestli se vám někdy přihodí taková situace, neberte to, prosím vás, tak, že vám nechci pomoci. Moc ráda někomu pomohu, když vím, jak na to.  Důvod, proč se nepouštím do designu cizích blogů, je prostý. Nejsem si v tom prostě jistá a nejsem takovým odborníkem, abych dokázala odhadnout a přesně navrhnout představy ostatních lidí. Možná ze mě mluví přehnaná skromnost, ale vím, že by to pro mě bylo v současné chvíli spíše trápením než snadným úkolem. Je přede mnou dlouhá cesta. I na svém blogu pracuji stylem „zkusím to a uvidím, co z toho vzejde“ :) 

Protože ale mám pár zkušeností a vizuální stránku blogů vnímám dost citlivě, napsala jsem pár svých postřehů, které možná pomohou vašemu blogu, aby byl nejen příjemnější na pohled, ale také daleko přístupnější vašim čtenářům. Neberte to jako bernou minci, spíše jen mé tipy z praxe.  
 ♡ 

 1.     S barvami opatrně
Blogy, které vás vábí očima, mají většinou jedno společné – jejich tvůrci volili barvy citlivě a opatrně. Zkuste si z nich vzít příklad a najít si tu svou barevnou paletu, která se bude na vašem blogu objevovat. Výborným pomocníkem vám může být web Colour Lovers . Najdete tam galerii palet , ze které si vybere snad každý.
Palety, které mě zaujaly. Nutně však neznamená, že musíte na svém blogu použít všechny barvy!
zdroj: colourlovers.com; text dodán mnouProč zastávám názor, že je lepší méně barev než více? Zaprvé, zbytečně rozptylují pozornost. Navštívíte-li blog, který hýří barvami, nikdy se nebudete stoprocentně soustředit na samotný text. Na správném blogu by měl celkový vzhled, ve chvíli, kdy se soustředíte na článek, automaticky ustoupit dozadu. (Toto je možná ten pravý důvod, proč na zpravodajských serverech bývá pozadí bílé - aby vás nerušilo od zprávy.) Díky tomu, že zvolíte neutrální barvy, dáte možnost vyniknout příspěvkům, které by měly tvořit samotné jádro celého blogu.

Můj ověřený tip: Nepoužívejte barvy bez rozmyslu. Zvolte si ve své paletě jednu výraznou a tu použijte do míst, na něž chcete upozornit – může to být název příspěvků, menu či header (horní, úvodní obrázek či text). Na závěr je snad dobré připomenou, že výrazná barva neznamená řvavá. Vždycky zkuste vybrat spíše tlumený odstín – poznáte ho podle toho, že působí tak trochu vybledle a je příjemnější pro oči. 


2.     Fonty volte uvážlivě

Ještě, než se této části budeme věnovat, tak předesílám, že font znamená druh/typ písma. Třeba se najde někdo, komu bylo toto slovo utajeno, tak ať se necítí zmaten:) Tak a teď k samotnému jádru pudla. Snažte se zařadit do svého blogu maximálně tři druhy fontů. Nadpis samotného blogu (v headeru) může být jiný než nadpis článku. To už máme dva fonty. A ten třetí? Ten použijete v samotném textu. Praxe uvádí, že nejlepší varinatou bývá buď Verdana nebo Arial. Neznamená to, že si nutně musíte vybrat jeden z nich, ale chci tím říct, že jsou považovány za nejlepší volby pro webové texty. Ani na velikost nezapomínejte. Chcete-li zpříjemnit vašim čtenářům prožitek ze čtení, zapomeňte na malé drobečky a zkuste velikost 14px.

Můj ověřený tip č.1:  Pokud chcete psát text do fotografií, využijte jeden z fontů, které na blogu používáte. Vaše stránky budou působit ucelenějším dojmem a text v obrázku bude výborně zapadat do celého konceptu. Pokud vám však font na fotkách moc nesedí, snažte se zvolit takový, který bude zapadat na vaše stránky. Měl by mít alespoň něco málo společného s použitými fonty (sklon, styl, zaoblení).

Můj ověřený tip č.2: Vždycky, vždycky, vždycky se podívejte, zdali font, který použijete na nadpis článku podporuje českou diakritiku. Je to jeden z největších nešvarů, které kazí celkový dojem blogu. Vypadá to fakt blbě, věřte mi. Doporučuji napsat si cvičný článek, do názvu vložit všechna písmena s diakritikou a podívat se na náhled. Budete mít hned jasno, jak jste na tom. 

3.      Navigace i postranní panel musí dávat smysl

Patříte-li mezi ty, kteří pod svým headerem mají horizontální menu (v administraci se pro to používá pojem stránky), zamyslete se, proč jste zvolili zrovna takové položky, jaké jste zvolili. Má to význam? Rozdělili jste články do sekcí, na něž odkazujete? Přemýšlejte také, jestli je pořadí navazující nebo nemá žádný význam. První varianta je správná. Navigace by měla být smysluplná a užitečná. Doporučuji volit nejčastější témata, která provázejí celý váš blog, naopak zbytečné je mít dva řádky štítků, které pohodlně můžete dát do postranního panelu. V položkách menu ovšem nemusíte mít pouze témata blogu. Toto místo můžete použít prakticky – pro kontaktní údaje, informace o vás a podobně.  V každém případě to ale  musí mít logiku. Myslete na ni!

Stejně tak důležitou roli hraje i postranní panel. Mnoho bloggerů využívá jeho nekonečné délky a naplní ho až k prasknutí. K tomu můžu říct jediné – takhle ne! I tady platí pravidlo „Méně znamená více“.  Přemýšlejte o každé položce, kterou tam vložíte. Je nutná? Co čtenářům přinese? Pomůže k lepší orientaci? Snažte se mít důležité věci – kategorie, vyhledávání, kontakty, odkazy a archiv – na očích. A zbytečnosti bez milosti odstraňte. Vzdušnost blogům prospívá a nenarušuje to hlavní, kvůli čemu k vám čtenáři chodí – články.

Samozřejmě – pokud „musíte“ zveřejňovat loga partnerů vašeho blogu, je pochopitelné, že je nelze schovat na tajné místo. Přizpůsobte tomu zbytek postranního panelu a snažte se jej o to více zjednodušit. Výsledek by měl být konzistentní a měl by vyvolávat dojem, že všechno je tak, jak má být.

Dobře vytvořený blog prostě láká a často odpustí i jednodušší články. Možná už jste se s tím taky setkali – krásný vzhled blogu daleko předčil obsahovou stránku. Ale i tak mu to často odpouštíme a opakovaně se na něj vracíme. Když ale spojíte příjemný vzhled s užitečným obsahem, vyhrajete to u svých čtenářů na plné čáře!


43 komentářů

 1. Krásny nový dizajn ... asi to bude znieť blbo ... ale nemohla by si mi navrhnúť nejaké také logo na môj blog ... ako máš ty to krásne ruzove SD na začiatku postranného panelu ... je nádherné ... ak nie tak nevadí ... ja len že ak náhodou ...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ali, líná huba - holé neštěstí. Znáš to:) A teď to vyšlo a za zeptání to stálo. Takže -
   napiš mi na mail (je v postranním panelu), jak by sis ho představovala (barvu, písmo, text...) a zkusíme něco vymyslet:)

   Vymazat
 2. Práve včera som dokončila zmeny na mojom blogu a návodom v mnohých veciach mi bol práve ten tvoj :-) Ešte mi nefunguje všetko tak, ako by som chcela, ale určite na to časom prídem. Moc ďakujem za všetky články Blogger Monday, veľmi mi pomohli. No a tento článok bol pre mňa príjemným zhrnutím, že som to intuitívne urobila snáď dobre ;-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Veve, chtěla jsem se podívat na Tvůj blog, ale hlásí mi to, že "Profil není dostupný" :) Takže se nemohu nabažit, to je škoda! Ale věřím, že jsi to určitě zvládla bravurně!
   Kdyby jsi chtěla poradit, určitě napiš a vyřešíme i věci, které ještě nefungují úplně tak stoprocentně. Budu-li vědět, ráda poradím!

   Vymazat
  2. No tak vidíš, predsa sa "chybička vloudila" :-) Ďakujem za upozornenie, budem rada ak na môj blog nakukneš, už to funguje.
   Ak ti to nebude prekážať, potrebovala by som sa na dve veci opýtať - môžem napísať mail?

   Vymazat
 3. Perfektní tipy, moc za ně děkuju! Vlastně za všechny články z rubriky Blogger Monday, poctivě jsem je přečetla a budu se podle nich řídit. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Hezký článek, je příjemné se dozvědět pokaždé něco nového.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Marti, děkuji za příjemný komentář. Pohladil mě.

   Vymazat
 5. Díky za tipy! Hlavně ty barevné palety jsou fajn.

  Zvu Tebe i Tvé čtenáře ke mě na blog, kde pořádám první giveaway! :)

  http://www.d-f-n.blogspot.cz/2013/02/prvni-giveaway-dietar.html

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Zdeni, děkuji za milý komentář a pozvání:)

   Vymazat
 6. Blogger Monday proste zbožňujem, každý si tu asi nájde niečo, čo mu pomôže :) A skvelé farebné paletky sú aj tu: http://design-seeds.com/

  OdpovědětVymazat
 7. Super... já jsem teda se svým minimal designem nadmíru spokojená, ovšem teď tak nějak doufám, že mi bude méně stránek trápit oči a budou větší fonty :) všechny tipy jsou skvělé

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Doufejme:)
   Děkuji za milou pochvalu, moc si toho vážím!

   Vymazat
 8. asi jsem uplně blbá na design , ano , já to vím . :D Ale k čemu palety slouží , než jen k vytváření vzorů ? :)
  HROZNĚ BY MĚ POMOHL ČLÁNEK JAK SI VYTVOŘIT KRÁSNÝ DESIGN . :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Juju hu - snažila jsem se v tomto článku dobrat k tomu, jak vytvořit krásný design.
   Nevím, jak jinak bych to mohla napsat - jak by sis takový článek představovala? :)
   Je navíc velmi obtížné zobecnit pojem "krásný design" - každý ho může chápat jinak.

   Nevím, kde jsi přišla na to, že jsi blbá na design:) Každý má nějaké cítění :)

   Paletu jsem v tomto případě použila v souvislosti s barvami. U každé palety (konkrétně na webu Colour Lovers) máš "kód barvy" (pro představu - třeba bílá je #ffffff) a když si nějakou paletu (resp. barvy z ní) vybereš na svůj blog, můžeš pak v Návrháři šablon jednotlivé parametry stránky měnit (barvu pozadí,barvu odkazů, barvu nadpisu) :) Snad jsem to vysvětlila pochopitelně :)

   Vymazat
 9. Děkuji za super článek! Hned vím, co dalšího na blogu vylepším, kéž by toho ale nebylo tolik! :D Musím si už konečně pohrát s těmi fonty, přemýšlím nad tím už dlouho a ještě jsem se k tomu nedokopala, protože je to pro mě běh na dlouhou trať, ale tvůj článek mi k tomu dodal odvahu :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čokoládko, doufám, že už jsi pokročila! :)

   Vymazat
 10. Moc pěkný článek :) Myslím si, že hodně lidem pomůže :)

  OdpovědětVymazat
 11. Tvoje (nejen) Blogger Monday články mi hrozně pomáhají :) Děkuju! Blogy mám zatím černo(šedo)bílé, ale uvažuju i nad nějakýma barvama, možná, jemně, jemňoučce :)

  OdpovědětVymazat
 12. Děkuju za tipy :) zvu tě na novou giveaway: http://chilli-chocolate.blogspot.com

  OdpovědětVymazat
 13. Popravdě, vůbec se lidem nedivím, že chtějí des právě od tebe! Sama jsem na blogspotu nováček, takže se učím základy, natož abych to měla nějak vychytaný :/ Snad se časem vypracuju!
  Moc pěkný článek! Líbí se mi, že víš, o čem píšeš.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tay, moc děkuji za kompliment! Mám radost, že to tak cítíš.
   Já blog design prostě miluji, až budu velká, budu se tím určitě zabývat. Je to moje vášeň!

   Vymazat
 14. Úžasné, tleskám a děkuji:) Mám velkou radost, že jsem dnes objevila Tvůj blog. Já jsem tedy antitechnik, tak úpravu designu svého blogu zatím odkládám a soustředím se hlavně na ten obsah:) Ale tenhle článek mě docela navnadil, takže se na to asi brzy vrhnu, odkazy na palety barev jsou super! Hezký den přeje Iri.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ačkoliv je obsah nejdůležitější, pěkný kabát mu moc pomáhá. Prostě zvýrazní kvality textu! Co si budeme povídat, obal prodává:)
   I Tobě krásný den!

   Vymazat
 15. Super článok ale ja mám totálne problém zo vzhľadom. vôbec sa mi žiaden mnou vytvorený nepáči. chcem niečo jednoduché a také aby to zaujalo a už som písala na toľko blogov nech mi pomôžu no nikto nič. každý ma odbije. ty by si mi prosím nepomohla? ďakujem za hocijakú odpoveď.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Anah, děkuji.
   Mohu pomoci, zkus se mi ozvat příští týden na e-mail, podíváme se, co by se dalo udělat.

   Vymazat
 16. Moc krásný článek, nejvíce se mi však líbí ,že na spousty komentářů odpovídáš :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Snažím se na všechny, je to slušnost! :)
   Děkuji!

   Vymazat
 17. Zdravím, Silvi - královno blogového designu! Chci Ti vyjádřít svůj upřímní dík a neskonalou vděčnost za tvou osvětu! Díky tvým tipům, radám a návodům jsem pozvedl svůj blog. Podle mého je to skoro jako nebe a dudy. ještě jednou děkuji !!! :)

  OdpovědětVymazat
 18. Super blog, co sa tyka obsahu aj clankov! A vdaka za rady, kedze sa prave snazim vymysliet nejaky vzhlad na moj blog, ale zatial som nenasla to prave orechove :/ (http://lavend-er.blogspot.be/ - mozno, ked hodis ocko, napadne ti uzitocna rada ^^) Kadopadne super clanok a s radostou sa stavam followerom :)

  OdpovědětVymazat
 19. Mám dotaz, jak odstraním popř. změním obrázek před názvem článku?

  OdpovědětVymazat
 20. Ahoj milá Silvi :),
  moc Ti děkuji za tuto rubriku "Blogger Monday"! Blog mám celkem dlouho, ale až teď si začínám uvědomovat, co vše se na něm dá pro čtenáře zlepšit. Zrovna teď jsem se koukala, jaké fonty mám pro blog nastavené a nestačila jsem se ani divit, jak mám všechny pomýchané - teď jsem zvolila dva fonty pro celý blog a rázem je mnohem "čtivější" a vypadá mnohem lépe.

  Přeji Ti krásný den,
  Lia.

  OdpovědětVymazat
 21. Silvi, vynikajúci článok nabitý skvelými radami.. Tvoj blog je pre mňa veľkým pomocníkom pri tvorení môjho webu :-)

  Sue Diamond | www.sueandcolours.blogspot.sk

  OdpovědětVymazat
 22. Ahoj Silvi,
  chtěla bych se zeptat. Je možné, aby na blogu místo vloček padalo například listí? A nebo jestli se dá celý blog orámečkovat, aby tam byla nějaká ta podzimní atmosféra. Vrtá mi to hlavou a u tebe vždy najdu nějaké řešení :) Děkuji za odpověď

  OdpovědětVymazat
 23. Jsem ti moc vděčná za tyto články ohledně blogu. Předtím jsem si nevěděla rady, ale díky tobě, jsem objevila spousty krásných šablon, a upravila věci tak, aby to vypadalo mnohem zajímavěji. Ještě není všechno úplně vymakan, ale díky tobě jsem se o hodně pusunula. Snad získám i více těch stálích čtenářů, protože, co si budeme povídat, získat je není vždy snadné 😀

  OdpovědětVymazat
 24. Ahoj, děkuju za návod:-) ale mohu se zeptat? Nikde to nemohu najít a už si nevím rady. Podle tvého návodu jsem si vytvořila menu a mám z toho radost, ale když chci otevřít nějakou kolonku, hlásí mi to, že stránka neexistuje. Je to tím, že v ní nemám žádný článek? Popřípadě jak to mám zpravit? A ještě bych se chtěla zeptat, jak se dají články právě do těchto kolonek dát, aby např. bábovka byla v kolonce ,recepty'? Děkuju moc předem za odpověď<3 S láskou, A.

  OdpovědětVymazat