Blogger Monday - Optimalizujte své fotografie

Fotorám s textem <fotka>
zdroj: weheartit.com/font: League Gothic

Správné používání fotografií nepomůže zlepšit jen celkový dojem vašeho blogu, ale optimalizovat ho pro lepší práci s vyhledávači (jako je Google, Seznam apod.) Optimalizované fotografie totiž zvyšují šanci, že vás někdo, kdo "googlí" podobné téma,  snáze najde. Ať už přes vyhledávání obrázků, tak i přes univerzální vyhledávací výsledky.

V tomto díle Blogger Monday vám přináším jednoduchý návod, jak získat ze svých fotografií víc. Vrhneme se tedy na téma:

Tipy pro optimalizaci fotografií na blogu

1. Zvolte správný obrázek

Věc, která se může zdát jako automatická. Považuji ji ale za důležitý bod, proto uvádím jako tip číslo jedna. Správně zvolený obrázek, který bude vhodně doplňovat text, dává celému článku nový rozměr a koresponduje s ním. Představte si situaci, kdy hledáte něco o pečení perníčků. Řekněme, že se na Googlu překliknete na vyhledávání obrázků a vyberete si ten nejhezčí. A hle - v tu ránu se před vámi neobjeví recept, jak jste očekávali, ale návod, jak čistit plovoucí podlahy. Chápete mě? Zkuste proto přemýšlet, aby text i přiložené fotografie (ať už vaše, či ilustrační z jiných webů) k sobě ladily jako dva dílky puzzlí.


2. Pojmenujte soubor správně

Věnujte pozornost i klíčovým slovům (keywords) i v názvu samotného obrázku. Uděláte-li nějakou fotografii a přetáhnete si ji do počítače, zjistíte, že bývá pod jménem typu „IMG12345“. Stejná situace může nastat i v případě, že fotografii ukládáte z internetu a původní autor fotky si s názvem také moc starostí nedělal. Definice  správného názvu obrázku je dalším klíčovým prvkem, který byste neměli podceňovat. Řekněme, že mám na obrázku vlaštovku. Správný název tedy bude „vlastovka“, nikoliv „IMG223045_gjeo“. Použijete-li více klíčových slov, oddělujte je podtržítkem nebo pomlčkou. Takže správně tedy bude „vlastovka-na-drate“ či „vlastovka_na_drate“. Ideálně byste se měli vejít maximálně do čtyř až pěti klíčových slov.

3. Myslete na velikost obrázku

Až budete nahrávat fotografii, zkuste se vyhnout tomu, že ji nahrajete v plném rozlišení a následně ji v editoru zmenšíte. Už v samotném počítači ji přizpůsobte šířce blogu (já používám šířku kolem 550px) a poté použijte možnost „Původní velikost“. Takhle zásada vám pomůže ve dvou věcech. První z nich je správný poměr fotografie – občas se stává, že změnou velikosti obrázku ztrácí fotografie kvalitu a  může se celkem snadno zdeformovat. Druhá výhoda je technická. Pokud budete mít v blogu původní velikost obrázku, bude načítání vašeho blogu pomalejší.

4. Posviťte si na vlastnosti obrázku

Už nějakou dobu můžete na Bloggeru zadávat text názvu i alternativní text zcela pohodlně jedním kliknutím. Text názvu je klasické pojmenování fotografie, které se vám zobrazí, jakmile na ní najedete myší. Úvodní fotografie tohoto článku má název „Nastavte vlastnosti fotkám“ a můžete si to hned zkontrolovat. Měl by být, stejně jako název samotného souboru, jasný a popisný. Alternativní text (bývá také označen zkratkou alt) má v oblasti optimalizace webu důležité míst. Lze ho chápat jako text obrázku. Díky vepsanému alternativnímu textu mohou roboti (automatizované programy, které jsou součástí vyhledávačů a zkoumají internetové stránky) identifikovat obsah obrázku. Alternativní text zastupuje obrázek také v situacích, kdy je z nějakého důvodu odstraněn, a je tu také pro osoby, které díky svému handicapu nemají možnost obrázek vidět (místo obrázku se jim přečte onen alternativní text). Z těchto důvodů je důležité, aby byl alternativní text definován konkrétně.


Nastavení fotografie
Poklikněte na obrázek a objeví se vám Vlastnosti
Na tomto obrázku vidíte i možnost Původní velikost, o které se zmiňuji v tipu č. 3.Vlastnosti obrázku

Návod může být zastaralý. Na jeho aktualizaci se pracuje.
Prosím o trpělivost. Děkuji moc. Silvi
16 komentářů

 1. Wáu! Silvi, skvělé, moc děkuju! Vždy to tak parádně popíšeš, že to pochopím i já, totální počítačový analfabet:) No a nemluvě o těch "doprovodných obrázcích", žrádýlko pro oči! Kam se hrabou ty ajťácké rady, kdy si člověk připadá, jakoby četl čínštinu. Ty nám to tu naservíruješ jako pohádku, s hezkýma obrázkama a ejhle, ono to funguje mnohem líp, než ty jejich "rozumy":) Tleskám!:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. MIAU, moc děkuji za milý komentář! Snažím se posílat své znalosti dál. Toto je konkrétně věc, kterou zdánlivě znát "nepotřebujeme", ale mám za to, že když něco dělám (blog, práci, školu), měla bych o tom vědět i takové "nepodstatné věci", abych pochopila, jak věci fungují:) Jsem ráda, že Ti článek přišel čtivý, líbil se Ti a udělala sis chviličku a napsala komentář.

   Vymazat
 2. Super příspěvek, jsem opět o něco chytřejší :-)

  Mamou-stylove.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
 3. Taky moc děkuji za skvělý příspěvek! Musím se polepšit a vzít si tvé rady k srdci, ne vše z toho dělám :)

  OdpovědětVymazat
 4. Vdaka za rady! Blog mam uz dlhsie, ale v upravovani a celom tom html jazyku sa citim totalne stratena, takze aj taketo drobnosti naozaj potesia :) Este raz vdaka!
  Veronika

  OdpovědětVymazat
 5. super, tip č.4 se hodí, vůbec jsem o tom nevěděla a začnu to praktikovat :-) díky!

  OdpovědětVymazat
 6. Silvi, super. Už jsem to ozkoušela a používám. :)

  Jinak mě napadlo, zda bys mi nemohla poradit, jak dát někam dolů na stránku návrat na hlavní stránku.. Celkově jsem zoufalá ze svých schopností vytvořit kloudný design, chtěla bych ten svůj změnit, dělala mi ho jedna bloggerka, ale už se mi okoukal.. Těším se proto na Tvé další tipy a třeba s tím pohnu.. :)

  OdpovědětVymazat
 7. Ahoj Silvi, nemohla bys mi poradit, jak mám změnit velikost fotek? Snažím se o to, ale nějak mi to nejde :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stáhni si Fotor, je zadarmo je tam možnost krásně zmenšovat :)

   http://studyinviolet.blogspot.cz/

   Vymazat
 8. O tom názve som ani nevedela, hneď si to idem poupravovať. Skvelý post
  Bianka

  OdpovědětVymazat
 9. Mě by zase zajímalo, jestli jdou fotky z blogu smazat. Když je nahraju, přidám do článku, ale za nějaký čas se rozhodnu je poupravit, jdou ty původní smazat z toho alba? Přece je tam nebudu mít 2x..

  OdpovědětVymazat
 10. Podobné rady nám dával profesor na informatice, když jsme brali "html kódování" a webové stránky. Bylo fajn si to připomenout - děkuji :)

  INKA – lifestyle, focení, líčení, krása, DIY a novinky

  OdpovědětVymazat